Онлайн академия помага на учителите да развиват критично мислене и креативност в дигитален контекст
Безплатните обучения сa достъпни за преподаватели от цялата страна
Второто издание на Дигиталната академия за учители поставя на фокус две от най-ключовите умения в съвременния свят - критично мислене и креативност в контекста на виртуалното общуване. Тя се организира от образователната платформа prepodavame.bg, с подкрепата на Yettel България, и предоставя безплатни за учителите ресурси, свързани с новите технологии и изкуствения интелект. В поредица от обучения, уебинари и видеа участниците ще развиват способностите си да разбират, използват и анализират дигитална информация, като внедряват наученото в клас и го предават на своите ученици.
Двете теми са част от Европейската рамка за дигитална грамотност (DigComp), която дефинира пет основни области на дигиталните компетентности - информационна и медийна грамотност, комуникация и сътрудничество, създаване на дигитално съдържание, безопасност и решаване на проблеми. Академията се базира именно на тези принципи, като предоставя структурирано и практическо обучение за преподавателите.
"В днешната информационна среда, изпълнена с фалшиви новини, алгоритми и различни дигитални влияния, е критично важно учениците да могат да анализират и оценяват информацията, която достигa до тях. Затова стартираме второто издание на Академията именно с този модул - той е в основата на дигиталната грамотност", коментира Иван Попов от екипа на prepodavame.bg.
Инициативата е част от програмата за дигитално приобщаване на Yettel, а партньорството с prepodavame.bg се реализира за трета поредна година. Като част от своята стратегия за устойчиво развитие телекомът си поставя за цел ежегодно да помага на 10 хил. души да подобрят своите цифрови познания и умения. В първото издание на Академията през 2024 г. бяха обучени над 4300 учители, които получиха практически насоки за използването на инструменти като ChatGPT, Gemini, Copilot и BgGPT. Те от своя страна предадоха знанията на над 16 800 ученици и ги запознаха с особеностите при създаване на съдържание чрез инструментите, базирани на изкуствен интелект.
"С второто издание на Академията надграждаме темите за изкуствения интелект и новите технологии, като се фокусираме върху практическите умения за създаване, анализ и отговорно използване на дигитално съдържание. Подрастващите днес са изложени на сериозен обем информация в мрежата, затова в програмата ни "Безопасен интернет и развитие на дигиталните умения" обръщаме особено внимание на дезинформацията и разпознаването на фалшиви новини", коментира Маргита Колчева, мениджър "Устойчиво развитие" в Yettel.
Първото обучение стартира на 12 април и ще адресира част от новите предизвикателства пред учителите, свързани с навлизането на интернет и технологиите в образователния процес. Участниците ще се запознаят с разнообразни дигитални инструменти и педагогически подходи, които могат да помогнат на учениците да анализират, оценяват и интерпретират информация в онлайн пространството. Специално внимание ще се обърне и на изкуствения интелект с изследване на възможностите и пречките при използването му в образователен контекст и методи за анализ на AI-генерирано съдържание.
Второто издание на Академията ще продължи с обучение за развитие на креативно мислене в дигитален контекст и уебинари, насочени към изграждане на цялостен дигитален инструментариум за преподавателите. През есента на разположение на учители и ученици ще бъдат и инструменти за самооценка на дигитална грамотност.
Повече информация за програмата и възможностите за записване може да бъде намерена на: https://prepodavame.bg/digitalna-akademia/.
НАЙ
Първият британски стелт полита през 2027 година
А1 ще компенсира всички клиенти на мобилни услуги, независимо дали са изпитвали затруднения
А1 ще компенсира потребителите си след срива
Растенията могат да "викат", но досега хората не ги чуваха
Първата европейска частна космическа капсула засне Земята
Първият британски стелт полита през 2027 година
Фон дер Лайен покани учени от цял свят да работят в Европа
Microsoft: До 30% от кода на компанията е написан от изкуствен интелект
Мръсната тайна на компаниите за мозъчни импланти: Мислите ви могат да се продават
А1 ще компенсира потребителите си след срива