Големия шлем на гейминга: Топ 5 eSports турнири
Електронните игри вече не са само форма на забавление, но и състезание между най-добрите. Концепцията за развитие на eSports излезе далеч извън пределите на чистото развлечение, като вече представлява и територия за премерване на умения между най-добрите. От години се организират най-различни състезания и шампионати, като дори могат да се правят залагания на тях - сайтът на водещия български букмейкър, познат като генерален спонсор на ЦСКА, Ботев Пловдив и Локомотив Пловдив, предлага на потребителите си възможността да прогнозират изхода на най-силните турнири по електронни спортове.
Тези състезания са десетки, дори стотици - някои са с регионален характер, докато други - на световно ниво. И това се случва вече години наред. Бумът на водещите електронни спортове сякаш за първи път беше осъзнат по време на пандемията и локдауна, когато много хора останаха затворени у дома, всички спортове спряха, а единственото, което предлагаха онлайн платформите за залози, бяха eSports. Светът се нормализира постепенно, но тенденцията няма връщане назад, а електронните спортове се превръщат в страст и състезателна дисциплина за все повече хора.
Естествено, повечето популярни турнири са тематично насочени - събират се само майстори на Counter-Strike или на добре познатата FIFA, която наскоро смени името си на FC със съответната година на издание. Няма такова нещо като олимпиада на видеоигрите, които да събират почитатели на различни категории и заглавия. Разбира се, провеждат фестивали с по-широк обхват, но все пак състезанията си остават профилирани в конкретна игра.
Няма многобой на универсалните играчи на аркадни, военни, стратегически и спортни електронни игри. Впрочем, това не е лоша идея за развитие в бъдеще. Но да се фокусираме върху това, което предлага настоящето.
CS2 Majors
Counter-Strike се превърна в масова мания още в началото на века и продължава да има безброй почитатели и в наши дни. Абсолютна класика, която се превърна култ, а този култ се увеличи още повече след излизане на най-модерната версия Counter-Strike 2 през 2023 г.
Топ надпреварата в тази игра се нарича CS2 Major Championships, като наследява CS:GO Majors от предишните версии. Това е най-престижният турнир в тази категория, като включва най-добрите играчи и отбори на света, а наградният фонд надхвърля 1 милион долара.
Битката е на различни нива, които са свързани с уменията на участниците. Има фаза на претендентите, на легендите и на шампионите. Използват се различни карти за водене на битките, като сред най-емблематичните са Inferno, Nuke, Mirage, Ancient и други. Каунтър-Страйк Мейджърите се провеждат на места, които сами по себе си са притегателни дестинации - Париж и Копенхаген например. Сред легендарните отбори, които са ставали шампиони, трябва да се споменат Astralis, Natus Vincere, Team Vitality, FaZe Clan. Те участват и в други надпревари, като обикновено са сред фаворитите в менюто за залози.
The International
Какво се крие зад това на пръв поглед доста общо заглавие? Става дума за най-престижното eSports състезание, посветено на DOTA 2. Този шампионат се сравнява с нивото на Супербоул, съпоставимо за електронните спортове. И това не са празни приказки - все пак The International бие рекордите по награден фонд в това направление - през 2021 г. бяха раздадени над 40 милиона долара.
Отново иде реч за продукт на Valve - компанията, която стои и зад Counter-Strike. Това е продължение на оригиналната Defense of the Ancients, която се появи още през 2002 г., като модификация на Warcraft III. DOTA 2 шества вече повече от десетилетие, като се превърна и в спорт, в който надпреварата е наистина безкомпромисна.
The International събира най-добрите отбори в края на годината, за да покажат уменията си в битката за наистина апетитните награди. А до шампионата се достига и през фазата на регионални квалификации - интересът е значителен, но и цедката е сериозна. Team Liquid, Team Spirit, Gaimin Gladiators са имената на най-добрите отбори в последно време.
LoL Worlds
Това е топ турнирът, посветен на League of Legends. Играта на Riot е създадена през 2009 г., а две години по-късно се провежда и първото издание на LoL World Championship. В това отношение това е едно от състезанията с най-богата традиция в електронните спортове и съответно привлича голям интерес сред участници и аудитория.
Наградният фонд също е впечатляващ - следващото световно първенство в Китай има бюджет за целта от порядъка на 5 милиона долара. До големия турнир се допускат не повече от 20 отбора, а участниците трябва да преминат през сериозна квалификационна битка на регионално равнище. Най-успешен през годините е южнокорейският тим T1, който е печелил титлата 5 пъти досега.
Valorant Champions Tour
В сравнение със споменатите дотук електронни игри, Valorant е значително по-нов продукт. Той се появи на пазара като част от каталога на Riot Games. Подобно на Counter-Strike, от който черпи вдъхновение, и тук става дума за тактически шутър - особено любим жанр на играчите, който бързо печели почитатели, когато нещата са изпипани качествено.
А Valorant Champions Tour по същество представлява верига от състезания, която се провежда в периода между януари и октомври всяка година. Сред топ турнирите в сериите са тези в Банкок, Торонто и Париж. Участват 12 отбора от 4 региона, като се трупат точки в хода на сезона, което служи като база за определяне на местата и разпределяне на наградния фонд. А той вече е около 2,5 милиона долара на сезона, като шампионът получава лъвския пай от 1 милион. Досега са проведени само шампионата и нито един отбор не е печелил титлата повече от веднъж.
FIFAe World Cup
Няма как да не включим най-масовата спортна електронна игра. FIFA извървя огромен път от първите версии в средата на 90-те години до това, което представлява днес. Всъщност, през 2023 г. организацията FIFA и производителят EA Sports сложиха край на 30-годишно сътрудничество, като продължиха по отделни линии на развитие.
Това предизвиква известно объркване сред почитателите на жанра. FIFA eWorld Cup продължава традицията на играта, развивана със съдействието на Международната федерация, но пък реално първото издание при новата ситуация се проведе едва през 2024 г. Въпреки че говорим за колективен спорт в реалността, в електронната версия на шампионата всъщност се конкурират индивидуалните майстори.
Наградният фонд не може да си съперничи с този при шутърите - за всички турнири в рамките на годината се раздават около половин милион долара. Но пък тези състезания дават шанс на най-добрите играчи да станат световни шампиони под егидата на ФИФА.
Това са някои от най-ярките примери за това как електронните спортове се превръщат в истинска състезателна мания. Все повече популярност, а и бюджет трупат и игри като Tom Clancy's Rainbow Six Siege и Fortnite. Тенденциите сочат, че този списък може само да се увеличава в близко бъдеще.
Сайт №1 за eSports залози у нас напомня, че подобно на видео игрите, залозите са само за удоволствие и към тях трябва да се подхожда с мярка и внимание.
НАЙ
Китай представи система от дронове, която самостоятелно изпълнява висш пилотаж
Роувър на НАСА предостави нови доказателства, че Марс е можела да поддържа живот
Роувър на НАСА предостави нови доказателства, че Марс е можела да поддържа живот
Китай представи система от дронове, която самостоятелно изпълнява висш пилотаж