Зукърбърг съкращава хиляди в Мета, Мъск връща някои от уволнените в Туитър
Към 30 септември компанията, притежаваща Фейсбук и Инстаграм, разполагаше с над 87 000 служители по целия свят
След като съкрати почти половината от персонала на Туитър в петък, милиардерът Илон Мъск закупил компанията за 44 милиарда долара, сега се е свързал с десетки от отстранените служители с молба да се върнат обратно на работа, съобщава "Блумбърг", цитирана от БТА.
Още по темата
Някои от хората, приканени да се върнат на работа, са били отстранени погрешка, според двама души започнати със случващото се в компанията. Други са били отстранени, преди ръководството да си даде сметка, че тяхната работа и опит могат да бъдат нужни за изграждането на нови продукти, услуги и иновации, които Мъск обмислял.
Новият собственик отстрани от работа близо 3700 души миналата седмица, адресирайки им имейл. Много от тези хора са установили, че са се оказали без работа, след като достъпът им до системите на Туитър са били внезапно прекъснати. Целта на това отстраняване била да се компенсират разходите по закупуване на компанията и да се оздравят финансите й. Но фактът, че някои служители сега били помолени да се върнат на работа, показва колко хаотично и прибързано е било отстраняването им.
Засега говорител на Туитър не е коментирал информацията.
В петък пък Мъск заяви: "Що се касае до съкращенията на работната сила, за жалост няма избор, когато компанията губи по 4 милиона долара дневно". Той каза, че отстранените от работа, ще получат обезщетения в размер на три заплати. Но група служители вече подаде колективен иск срещу компанията, защото не ги е уведомила за съкращенията с предизвестие от 60 дни, изисквано от американските закони.
След съкращенията в петък Туитър е останал само с около 3700 служители. Мъск ги е заставил бързо да осигурят нови продукти и услуги за потребителите и в някои случаи служителите дори е трябвало да спят в офиса, за да изпълнят сроковете.
През уикенда Туитър пусна нов план за абонамент, при който акаунтите, удостоверени като автентични със синя отметка ще струват 8 долара на месец. Сред другите нововъведения ще бъде намаляване наполовина на рекламите и възможност да се качват по-дълги видеа.
Досега отметката се предоставяше на правителства, медии, политици, културни дейци. А сега,всеки който плаща месечна такса от 8 евро, ще може да получи същата отметка
В бъдеще акаунтите, които се представят за някои друг, без да е уточнено ясно, че става дума за пародия, ще бъдат премахвани за постоянно, поясни Мъск. Той добави, че псевдонимите ще останат разрешени, стига да не заблуждават хората.
Мъск обяви, че Туитър трябва да стане източник на най-надеждната информация за света.
Компанията ще създаде освен това съвет, който ще бъде регулатор на съдържанието в социалната мрежа и ще бъде съставен от хора с доста различни гледни точки.
А по повод съкращенията на персонала съоснователят на Туитър Джак Дорси се извини на съкратените, като призна, че е увеличил мащабите на компанията прекалено бързо. Той допълни, че служителите на Туитър са силни и устояват на всичко, така че все ще намерят начин да се справят, но добави, че си дава сметка, че много от тях са му ядосани сега, съобщава телевизия Бе Еф Ем.
В същото време компанията Мета, притежаваща социалните мрежи Фейсбук и Инстаграм, предвижда да съкрати хиляди свои служители още тази седмица, предадоха световните агенции, като се позоваха на публикация на "Уолстрийт джърнъл".
Към 30 септември Мета разполагаше с над 87 000 служители по целия свят. Но резултатите й от последното тримесечие бяха разочароващи и тогава шефът на компанията Марк Зукърбърг спомена, че персоналът й няма да бъде увеличаван до края на 2023 г. и дори намекна, че той ще бъде намален леко.
Според американското издание планът за съкращения ще бъде обявен в сряда и няколко хиляди служители ще бъдат засегнати от него. Това ще бъде и първи подобен план в историята на гиганта на социалните мрежи.
Миналия петък съкращения обяви и Туитър.
За третото тримесечие нетната печалба на Мета се стопи на 4,4 милиарда долара, което е с 52 процента на годишна база.
Още в началото на годината Мета призна, че мрежата й Фейсбук е изгубила потребители. А големите инвестиции за изграждане на метавселена не успокояват вече инвеститорите, които се съмняват, че компанията ще извлече значителни ползи от тази паралелна вселена.