Според учените нашето светило е с диаметър 1 392 020 километра. Японските учени са определили точния диаметър с помощта на оптичния ефект, известен като броеницата на Бейли, който възниква в началото и края на пълната фаза на затъмнението, предаде БТА.

Броеницата на Бейли е явление, при което се наблюдават частични проблясвания от затъмненото Слънце, близо до лимба на Луната. Те се дължат на факта, че лунната повърхност не е гладка, а по нея има планини, низини и пр. Явлението е наречено на Франсис Бейли, който за пръв път го наблюдава през 1836.

С помощта на броеницата на Бейли учените могат точно да определят края на слънчевия диск. По време на първото за тази година слънчево затъмнение японски учени, ръководени от проф. Мицума Сома, са сравнили данните, получени от няколко обсерватории в страната при използването на оптичния ефект броеницата на Бейли с постъпила по-рано информация от вече несъществуващия японски космически апарат "Кагуя" ("Селена"). Той бе изстрелян към Луната през 2007 г. В резултат те са изчислили, че диаметърът на Слънцето е 1 392 020 км.

Астрономи от целия свят дълги години се опитваха да определят точния диаметър на нашата звезда, но досега тази задача не бе решена заради огромната яркост на слънчевия диск. При обикновени условия тя пречи точно да се определи положението му.