Астрономите наблюдаваха черна дупка, когато тя внезапно избухна с гама лъчи
Подобни експлозии са едни от най-бурните събития във Вселената
През 2018 година астрономите направиха първата снимка на черна дупка. Тя се нарича M87* и се намира на около 55 милиона светлинни години от нас. Оказва се, че докато учените от екипа на Event Horizon Telescope (EHT) наблюдавали и изучавали черната дупка, тя претърпяла огромен изблик на гама лъчи.
Проектът EHT е събрал данни от 25 наземни и орбитални телескопа, а учените все още анализират резултатите.
"Имахме късмета да засечем гама-изблик от M87* по време на многовълновата кампания на Event Horizon Telescope," каза Джакомо Принчипе, изследовател от Университета в Триест и съавтор на нова статия, приета за публикуване в списанието Astronomy & Astrophysics, в изявление. "Това е първият наблюдаван гама-изблик от този източник за повече от десетилетие, което ни позволи да уточним размера на региона, отговорен за излъчването на гама лъчите."
Екипът се надява, че данните за изригването на гама лъчите ще помогнат на учените да изследват "физиката около свръхмасивната черна дупка M87*," според Принчипе.
Изследователите открили, че избликът — енергичен взрив, освобождаващ огромни количества високоенергийно излъчване — е надхвърлил размера на самата черна дупка, като се разпрострял отвъд хоризонта на събитията десетки милиони пъти.
Взривът е продължил приблизително три земни дни, покривайки област, която е около 170 пъти разстоянието между Слънцето и Земята.
Учените смятат, че избликът е резултат от взаимодействие между погълнатия от черната дупка материал и нейното външно магнитно поле.
Подобни експлозии са едни от най-бурните събития във Вселената, но са известни с трудността си за наблюдение, тъй като обикновено са видими само в определени дължини на вълните.
"Активността на тази свръхмасивна черна дупка е силно непредсказуема — трудно е да се предскаже кога ще настъпи изблик," каза Кадзухиро Хада, изследовател от Университета на град Нагоя и съавтор, в изявление.
Екипът установил, че "регионът на изблика има сложна структура и проявява различни характеристики в зависимост от дължината на вълната," според астрофизика от Университета в Токио и член на екипа Даниел Мазин.
Събитието било толкова бурно, че дори общата пръстеновидна структура на самата черна дупка изглежда се е променила във връзка с изблика, което подсказва наличието на взаимовръзка. Черните дупки продължават да са един от обектите в космоса, за които знаем твърде малко.