Слънцето е изхвърлило огромен облак от плазма и магнитно поле. Явлението е окачествено, като "изключително рядко" коронарно изригване (CME) от учените. Изригването е регистрирано от базата данни на НАСА за космическо време (Space Weather Database of Notifications, Knowledge, Information, или DONKI).

Според данните изригването е достигнало скорост от около 3 161 км/секунда, което го прави едно от най-бързите регистрирани в историята. Изригването е настъпило от обратната страна на Слънцето и не е насочено към Земята.

За сравнение, по-бавни CME често достигат Земята за два до три дни, докато това изригване би пристигнало за по-малко от 18 часа, ако беше насочено към нашата планета.

Това е четвъртото коронарно изригване от обратната страна на Слънцето за последните 10 дни, което подсказва за наличието на много активно слънчево петно, което все още не е завъртяно в полезрението ни, съобщава Spaceweather.com. Очаква се страната с петното да се завърти към Земята през следващата седмица.

Бързото CME не е било единственото впечатляващо събитие на Слънцето на 17 декември. По-рано през деня две други коронарни изригвания са били предизвикани от нестабилни слънчеви нишки на югоизточния ръб на Слънцето.

Слънчевите нишки са огромни облаци от йонизиран газ над слънчевата повърхност. Когато станат нестабилни, те или се сриват обратно към Слънцето, или избухват в космоса, предизвиквайки CME. Ако такива изригвания са насочени към Земята, те могат да причинят геомагнитни бури - смущения в земната магнитосфера. Въпреки че и трите събития на 17 декември са предизвикали CME, нито едно от тях не е насочено към Земята.

Изображенията от коронографа LASCO, който показва структурата на слънчевата корона, разкриват сложната структура на двете CME, предизвикани от нишковите изригвания.