Русия създава ваксина срещу рак. Тя ще бъде безплатна от 2025 година
Това е ваксина не само за всеки тип рак, но и за всеки конкретен пациент с онкологично заболяване, обяснява директорът на "Гамалея" Александър Гинцбург
Руското министерство на здравеопазването обяви, че е разработило ваксина срещу рак. Тя ще бъде предоставяна безплатно на руските пациенти от началото на 2025 година, предава "Нюзуик".
Ваксината ще се използва за лечение на онкоболни пациенти, а не за предпазване на общото население, като тя ще бъде персонализирана за всеки пациент.
Новината бе потвърдена и от генералният директор на Медицинския научноизследователски център по радиология към Министерството на здравеопазването, Андрей Каприн, пише ТАСС.
По-рано тази година Владимир Путин също сподели новината, че Русия е на прага на разработването на ваксина срещу рак от ново поколение.
Директорът на Националния изследователски център по епидемиология и микробиология "Гамалея" в Москва, Александър Гинцбург, заяви пред ТАСС, че ваксината може да потисне растежа на туморите и да предотврати разпространението на рака.
"Това не е универсална ваксина. Това е персонализирана ваксина - не само за всеки тип рак, но и за всеки конкретен пациент с онкологично заболяване. Това е терапевтична ваксина и не предпазва от инфекциозни заболявания. Тя лекува хора, страдащи от онкологични заболявания", казва Гинцбург.
Механизмът на това лечение включва извличане на генетичен материал от хирургически отстранения тумор на пациента. След това информационната РНК (mRNA), се усилва и обвива в специални частици. Идеята е туморните клетки на пациента да бъдат разпознати и атакувани от имунната система на пациента.
"В резултат имунната система на пациента разпознава тези клетки, които носят ракови маркери, и започва да ги унищожава с помощта на цитотоксични лимфоцити - специални имунни клетки, които буквално поглъщат клетките с туморни маркери. Това е основният принцип на тази ваксина," обясни той.
Приоритетът за близкото бъдеще е създаването на прототипи на ваксини срещу меланома. Гинцбург сподели, че при експерименти с мишки три варианта на ваксината дават добър резултат и защитават животните от смърт.
Александър Гинцбург е заявил още, че изкуственият интелект може да ускори времето за разработване на нови ваксини. По думите му това може да стане за час.
Междувременно други държави също работят по създаването на персонализирани ваксини срещу рак, което подчертава нарастващия глобален интерес към тази обещаваща област на онкологичното лечение.
Например, през 2023 година британското правителство подписа договор с германска биотехнологична компания за разработване на персонализирани терапии срещу рак. В същото време фармацевтичните компании Moderna и Merck & Co. работят върху ваксина срещу кожен рак.
Съществуват и ваксини, които вече са на пазара и целят превенция на рак, като ваксините срещу човешки папилома вирус (HPV), които помагат за предотвратяване на рак на шийката на матката.
В САЩ невроучени от Университета на Флорида тестват потенциална персонализирана mRNA ваксина за мозъчен рак.