Енцелад, една от 146-те луни на Сатурн, е особено интересна за учените заради наличието на подземен океан и ледени гейзери, които могат да съдържат молекули, свързани с живота. Една от най-новите загадки около луната е странно тъмно петно, което постепенно изчезва.

Научният екип, воден от геолога Синтия Б. Филипс от НАСА, е открил петното, анализирайки данни от мисиите Вояджър и Касини. Петното, с диаметър около 1 км, се е появило на изображения от 2009 г., но до 2012 г. вече е било почти изчезнало.

Вижте как изглежда Енцелад >> >> >>

Това откритие е особено странно, тъй като Енцелад има висока "албедо" - повърхността му е изключително светла, което прави появата на тъмно петно необичайна. Освен това, петното присъства и снимки с по-висока резолюция. То не е сянка или резултат от топографски характеристики.

Според учените, най-вероятното обяснение е, че това е кратер, образуван от удар с тъмен материал, който или е останал на повърхността, или е разкрил по-тъмен слой лед под нея. Но има и по-вълнуваща хипотеза - ако петното е свързано с материал от вътрешността на Енцелад, то може да предостави ценна информация за състава на тази луна.

Според учените петното изчезва, защото постепенно се покрива от ледени отлагания, свързани с гейзерите на Енцелад. Ледените частици, изхвърляни от повърхността, вероятно се натрупват и скриват петното с времето. Това обаче поражда въпроси. Според сегашните модели, за да се образува слой лед достатъчно дебел, за да скрие петно като това, биха били необходими около 100 години, а не няколко години, както е наблюдавано.

Възможно е обаче допълнителни фактори да ускоряват процеса, като частици от "Е-пръстена" на Сатурн, съставен от микроскопични ледени частици.

Откриването на това тъмно петно и неговото изчезване показва, че учените все още не разбират напълно процесите на Енцелад.