Google направи смайващо твърдение, че новият му квантов чип може би използва паралелни вселени, за да постигне резултатите си, предава Futurism.

Технологичният гигант наскоро представи новия си квантов компютърен чип, наречен Willow, който - поне по определен показател - според компанията може да надмине всеки суперкомпютър в света.

"Производителността на Willow по този показател е изумителна," написа основателят на Google Quantum AI Хартмут Невен в блог пост, обявяващ чипа. "Той извърши изчисление за по-малко от пет минути, което би отнело на един от най-бързите съвременни суперкомпютри 10²⁵ или 10 септилиона години."

"Тази поразителна стойност надхвърля познатите времеви мащаби във физиката и далеч надвишава възрастта на Вселената," добави той. "Това дава основание на идеята, че квантовите изчисления се извършват в много паралелни вселени, в съответствие с концепцията за мултивселената, предложена за пръв път от Дейвид Дойч."

Дойч е физик, който представя хипотезата за мултивселената в книгата си от 1997 г. The Fabric of Reality (Тъканта на реалността), където предполага, че изчисленията на квантовите компютри се случват едновременно в множество вселени.

С други думи, Google намеква, че чипът е толкова бърз, че изчисленията му може да се извършват през паралелни вселени - сензационно твърдение, което очаквано предизвика скептицизъм в интернет.

На първо място, изчислението, което Willow е трябвало да реши, не е с практическа стойност.

"Конкретното изчисление е за генериране на случайно разпределение," написа германският физик и научен комуникатор Сабине Хосенфелдер в Twitter в отговор на съобщението на Google. "Резултатът от това изчисление няма практическа употреба."

"Те използват този проблем, защото е формално доказано (с някои технически уговорки), че изчислението е трудно за обикновен компютър (заради голямата степен на заплитане)," добавя тя. "Това също им позволява да правят твърдения от рода на: "това би отнело септилиони години на обикновен компютър" и т.н."

Чипът Willow е 100-кубитов. За разлика от традиционните компютри, които използват нули и единици, квантовите компютри разчитат на кубити, които могат да бъдат едновременно включени и изключени благодарение на квантовото заплитане - феномен, при който частиците могат да влияят на състоянията си, дори когато са разделени.

"Това е същото изчисление, което те направиха през 2019 г. на чип с около 50 кубита," добави Хосенфелдер.

През 2019 г. Google направи подобно сензационно изявление, като заяви, че е постигнал "квантово превъзходство" - термин, въведен от Джон Прескил през 2012 г., който описва момента, когато квантовите компютри могат да извършват изчисления, които са невъзможни за класическите компютри, независимо от тяхната практическа стойност.

Тази последна част е особено уместна, имайки предвид най-новото твърдение на Google.

"Макар обявлението да е впечатляващо от научна гледна точка, последствията за ежедневния живот са нулеви," смята Хосенфелдер. "Оценките сочат, че са необходими около 1 милион кубита за практически полезни приложения, а ние сме все още на 1 милион кубита разстояние от това."

Физикът също така предполага, че подобни смели твърдения може да "изчезнат," ако друга група намери начин да извърши същите изчисления на обикновен компютър.

Твърдението на Google за квантово превъзходство през 2019 г. веднага предизвика критики и постави началото на надпревара с конкурента IBM. Тогава изследователи от IBM обвиниха Google в преувеличаване на твърденията си.

През 2023 г. в блог публикация на IBM се твърдеше, че проблемът, който квантовият компютър на Google е решил през 2019 г., може да бъде изпълнен от класическа система за 2.5 дни с много по-висока прецизност.

Накратко, има сериозни основания да се смята, че последното твърдение на Google за Willow и мултивселената може да бъде опровергано. Освен интерпретацията на Дейвид Дойч, изследователи предлагат и други теории, като например Копенхагенската интерпретация, според която квантовите частици са в състояние на всички възможни позиции, докато не бъдат измерени.