Водороден ”мост” свързва две галактики
С помощта на телескопа "Грийн Банк" американски астрономи изследваха облаци от водород, които съединяват две галактики - Андромеда и Триъгълник (М33), съобщи ScienceNow, цитиран от БТА.
За пръв път предположението за "водороден мост" между Андромеда и Триъгълник е изказано през 2004 г. в резултат на наблюдения с датски радиотелескоп. Сега американските учени са потвърдили хипотезата чрез наблюдения с радиотелескопа "Грийн Банк", който е позволил да бъде изследвана структурата на водородния мост. Газът вътре в него се е оказал събран в облаци с диаметър няколко хиляди светлинни години.
"Грийн Банк" е най-големият радиотелескоп в света, който заработи през 2000 г. в Грийн Банк, Западна Вирджиния. Теглото му е 30 пъти по-голямо от това на Статуята на свободата. Въпреки това може да бъде насочен към произволна точка от небето с точност, превъзхождаща 1/1000 от градуса. За да се добие представа за размера му, само трябва да се види основната антена, която е толкова голяма, че в нея може да се играе футбол.
Огромната чиния с диаметър 100 метра позволява, например, да бъде "чут" слабият шепот на квазарите, разпръснати във Вселената. Телескопът в Грийн Банк е също така най-голямата подвижна структура на Земята, построена от човек.
Неотдавна благодарение на наблюдения с телескопа "Хъбъл" учени на НАСА установиха, че катаклизмичният сблъсък между Млечния път и галактиката Андромеда е неизбежен, но ще бъде чак след четири милиарда години и Земята няма да пострада. Според астрономите съществува 9-процентна вероятност преди това Млечният път да се сблъска с галактиката в Триъгълник.