Космическият телескоп „Хъбъл“ откри най-старата известна до момента галактика, съобщи „Дейли мейл“. Смята се, че галактиката се е образувала само 480 млн. години след Големия взрив, което означава, че е на повече от 13 млрд. години.
Учените от НАСА предполагат, че това е периодът, в който ранната Вселена е била „преуморена“ от формирането на галактики.
“Връщаме се назад, все по-близо до първите галактики, за които смятаме, че са се образували около 200 или 300 млн. години след Големия взрив“, обясни астрофизикът Гарт Илингуърт от Калифорнийския университет в Санта Крус. Светлината от намиращите се наблизо звезди достига до Земята едва за няколко години, но за да видим светлината от отдалечените галактики, трябва да минат милиони или милиарди години.
„Новата“ галактика е била забелязана с помощта на Wide Field Planetary Camera 3 – устройство, монтирано на телескопа през 2009 г., което успя да заснеме изумително детайлни образи. Откритата галактика е с размери едва една стотна от тези на Млечния път.
Учените са успели да забележат и три други древни галактики от същата епоха. За да открият още по-стари галактики обаче, те ще трябва да почакат да бъде изстрелян заместникът на „Хъбъл“ - телескопът „Джеймс Уеб“.