Американски учени успяха да създадат човешки сърца в лаборатория и вдъхнаха надежда на милиони сърдечно болни пациенти, съобщи „Дейли мейл“, цитиран от в. "Класа".
Изследователите вярват, че изкуствените органи биха могли да започнат да туптят до седмици. Експериментът е важна крачка към първото направено по поръчка сърце и скоро учените биха могли да създават дробове или бъбреци за индивидуални нужди.
Сърцата били създадени, след като от донорски органи били отстранени мускулните клетки, за да остане свързващата тъкан. След това изследователите инжектирали стволови клетки, които започнали да се делят и да изпълват структурата, като в крайна сметка се превръщали в здрави сърдечни клетки.
„Все още има много трудности, които трябва да се преодолеят, преди да разполагаме с напълно функциониращо сърце, но със сигурност ще е възможно един ден такива органи за трансплантация да се отглеждат в лабораторията“, смята д-р Дорис Тейлър от Университета на Минесота в Минеаполис.
Пациентите, на които се трансплантират донорски органи, трябва да приемат лекарства за потискане на имунната система до края на живота си. Това увеличава риска от високо кръвно налягане, бъбречна недостатъчност и диабет. Ако новите сърца за трансплантация обаче се изработват от собствените клетки на пациента, е малко вероятно органът да бъде отхвърлен от организма.
През 2007 г. британски доктори създадоха човешка сърдечна клапа с помощта на столови клетки, а година по-късно беше създадено туптящо животинско сърце за първи път.