Марс не е „нормална“ планета, а е недоразвит ембрион на планета, който е спрял своето развитие преди десетки милиони години, като през това време неговите събратя са могли да пораснат и да станат „пълноценни“ планети, пише в. "Класа".
“Мислехме, че в Слънчевата система няма планети ембриони, достъпни за изследвания, но когато изучаваме Марс, всъщност гледаме зародиш, който е могъл да стане планета, подобна на Земята“, заяви Али Пурман от Университета в Чикаго, цитиран в Nature. Според съвременните теории планетите от земната група, към които се отнасят Меркурий, Венера, Земята и Марс, са се формирали след сблъсъци с многобройни протопланетни тела – зародиши с диаметър между 1 и 5 хиляди километра. Така формирането на Земята е завършило след сблъсъка с протопланетно тяло с размерите на съвременен Марс, което е довело до създаването на Луната. Това е станало вероятно 50-100 милиона години след раждането на Слънчевата система.
Пруман и колегата му Николас Дофас твърдят, че Марс се е формирал само за 2 милиона години след появата на Слънчевата система – десетки пъти по-бързо от Земята, което обяснява и малкия размер на Червената планета. Преди се считаше, че този процес е продължил до 15 милиона години.