Екипът от учени, сред които Андре Гейм и Константин Новоселов, на които именно графенът донесе Нобелова награда за физика миналата година, откри, че комбинирането на графена с метални наноструктури увеличава 20 пъти количеството светлина, което той може да улови и превърне в електроенергия.

„Много водещи компании за електроника разглеждат възможностите за използване на графена за следващо поколение електронни устройства. Това откритие определено увеличава шансовете му”, каза Новоселов. Предишни изследвания показаха, че графенът може да генерира електроенергия от слънчевата светлина с помощта на две метални жички, поставени една до друга върху него, което веднага го превърна в проста соларна клетка.

Заради особено високата подвижност на електроните в графена устройства, създадени на базата му, могат да са изключително бързи – десетки или дори стотици пъти по-бързи от скоростта на комуникациите в най-бързите интернет кабели, използвани в момента. Основната пречка до момента беше ниската ефективност на тези устройства, обясниха учените.

Проблемът е, че графенът абсорбира и използва за генерирането на енергия едва 3% от попадащата върху него светлина. Екипът на Новоселов, заедно с учени от университетите в Манчестър и Кеймбридж, открил, че може да разреши този проблем, като комбинира графена с миниатюрни метални структури, наречени плазмонични наноструктури, които се подреждат върху него. Така подсилен, графенът увеличавал ефективността си до 20 пъти. Учените са убедени, че в бъдеще тази ефективност може да бъде повишена още.