Около това време според НАСА сателитът е трябвало да прелита над част от Канада и Африка и над Тихия, Атлантическия и Индийския океан, пише БГНЕС. Спътникът UARS (Upper Atmosphere Research Satellite) е с големина на малък автобус.

Очакваше се двадесетината части, на които се е разпаднал, най-голямата, от които 158 кг, и които са се запазили при навлизане в атмосферата, да се разпръснат по протежение на 750 км. Според експертите рискът някоя от отломките да рани човек или да предизвика материални щети е извънредно слаб.

Изгледите са 3200 към едно някой някъде по света да бъде засегнат от някои от парчетата на спътника – което на планета, населена от 7 милиарда души и 90% от чиято повърхност е ненаселена, означава вероятност от 0,03%.

UARS е най-големият спътник на НАСА, който навлиза в атмосферата след 1979 г., когато 90-тонният Скайлаб падна западно от Австралия. Според американската агенция обекти с големината на UARS падат към Земята приблизително веднъж годишно. Много по-малко останки навлизат всеки ден в атмосферата. За повече от 50 г. космическа история никой не е бил ранен от отломка, дошла от Космоса.