Страните-членки на ЕКА одобриха във вторник предложението за изпращане на космическа сонда на 42 млн. км от Слънцето. Това е първият апарат, който ще изследва Слънцето толкова отблизо, пише в. "Класа".

„Солар орбитър“ ще бъде изстрелян през 2017 г. и ще струва близо 1 млрд. евро. Американската космическа агенция НАСА ще участва в проекта, като предостави два инструмента за сондата и ракетата, с която ще бъде изстреляна.

Мисията на „Солар орбитър“ ще има за цел да измери частиците и магнитните полета около Слънцето. Елиптичната орбита на сондата ще съвпада с въртенето на звездата и ще позволи тя да наблюдава определен район от нея много по-дълго, отколкото в момента е възможно. Апаратът ще трябва да бъде оборудван с многослоен топлинен щит, който да го защитава от температурите, които ще надвишават 500 градуса по Целзий на такова разстояние от Слънцето.

ЕКА одобри и мисия за изследването на две от големите мистерии в съвременната космология – тъмната материя и тъмната енергия. Телескопът „Евклид“ ще картографира разпределянето на галактиките, което ще помогне за разгадаването на тези тъмни мистерии.
„Евклид“ също ще струва около 1 млрд. евро. Тази мисия обаче ще трябва да преодолее някои правни пречки и да бъде официално одобрена догодина, преди да бъде изстреляна през 2019 г.