Всички опити да се получи телеметрична информация от апарата и да се активира бордовата система на управление досега не се увенчаха с успех. Станцията може да се смята за загубена, заявил източникът на агенцията, цитиран от БГНЕС. Според него официалното съобщение може да се чака до дни.

Наземните служби направиха няколко опита да установят връзка с космическия апарат, но той не реагира на командите от Земята. Ще бъдат направени още опити да се установи връзка с апарата. Едва когато станцията навлезе в плътните слоеве на атмосферата може да се смята за напълно загубена. Това мнение пък е изказал събеседник на агенция Новости.

Специална комисия ще разследва причините за загубата на апарата. Наземните средства за наблюдение ще следят промените в балистичната му траектория, за да определят своевременно вероятното място на падането му, посочил събеседникът на Интерфакс. Засега не може да се каже кога точно станцията ще падне на Земята. Най-вероятно е това да се случи след две-три седмици.

Станцията "Фобос - Грунт" бе изведена от космодрума Байконур на 9 ноември. След отделянето на апарата от ракетата - носител "Зенит" не се задействаха двигателите, които трябваше да го изведат на висока опорна орбита, за да може оттам да стартира към Марс.
"Фобос - Грунт" трябваше да долети до спътника на Марс Фобос, да кацне на небесното тяло, да вземе проби от почвата и да ги достави на Земята за лабораторно проучване. По план мисията трябваше да продължи около две години и половина. Стойността на проекта по неофициална информация е около 5 милиарда рубли.

Българска апаратура излита в космоса >>