Преди 69 години в добива на електричество е извършена същинска революция. Създадена е първата атомна електроцентрала, построена в Обнинск, СССР, пише БТА.

Първоначално реакторът е създаден с експериментални цели. Мощността му е 5 мегавата.

"Реакторът даде електрически ток на промишлеността и селското стопанство в съседните райони. За пръв път промишлена турбина работи не за сметка на изгарянето на каменни въглища или друг вид гориво, а за сметка на атомна енергия - разпадането ядрото на атома, на урана.

С пускането в действие на атомната електростанция е направена реална стъпка в използването на атомната, енергия за мирни цели. Съветските учени и инженери работят за създаване на промишлени електростанции с атомна енергия с мощност 50 -100 мегавата", така съобщават за научния пробив от ТАСС и БТА преди 69 години.

Обнинската атомна електроцентрала работи без инциденти 48 години. През септември 2002 г. е разтоварен последният горивен възел. Тя стана първата атомна електроцентрала, изведена от експлоатация в Русия.

Причините за спирането на реактора са икономически. Произвежданите от АЕЦ-а изотопи не са покривали и една десета от разходите за експлоатация. А средствата за евентуален ремонт и реконструкции не биха се изплатили в близките 15 години.

По същество реакторът е прототип, използващ графитен модератор и воден охладител. Неговата уголемена версия обаче придобива печална известност. АЕЦ-ът в Обнинск създава реакторите от семейството РБМК. Именно с този тип реактор е свързана аварията в Чернобил. Причините за това са както човешка грешка, така и проблем в дизайна. Съветският АЕЦ обаче показва, че използването ядреното разпадане може да става и за мирни цели. Днес първата атомна електроцентрала е превърната в музей.