Астрономи откриха планета с дълга опашка
WASP-69b може да губи 200 000 тона маса в секунда
Астрономи откриха мистериозна екзопланета с опашка от хелиев газ с дължина цели 560 000 километра. Тя орбитира около звезда на 160 светлинни години от нас.
Планетата, наречена WASP-69b, е с доста по-малка плътност от Юпитер и прави една обиколка около своята звезда за 3,9 земни дни. Благодарение на близостта си до нея, планетата е нагрята до близо 10 000 градуса по Целзий.
"Повечето горещи юпитери губят маса, но не всички от тях имат опашки", каза кандидатът за докторска степен по астрофизика в Калифорнийския университет Дакота Тайлър, съавтор на нова статия, публикувана в The Astrophysical Journal, пред New York Times. "Единственият начин да получите опашката е, ако имате прекомерен звезден вятър, който я преоформя и извайва, основно като комета", добави той, имайки предвид заредените частици, излъчвани от звездата на планетата."
Астрономите изтъкват подозрителната липса на обекти с размерите на Нептун - диаметърът на Юпитер е почти три пъти по-голям от този на Нептун - обикалящи около своите звезди на подобни тесни орбити. Една от възможностите е, че тези много по-малки обекти не могат да оцелеят, ако бъдат унищожени от радиация от тяхната родителска звезда.
Горещите Юпитери обаче изглеждат достатъчно големи, за да издържат на този звезден вятър и могат да се задържат в атмосферата си много по-дълго в сравнение с обекти с размерите на Нептун.
Според изчисленията на екипа WASP-69b може да губи 200 000 тона маса в секунда. Въпреки че това може да звучи много, той все пак трябва да може да поддържа атмосферата си през целия живот на звездата-майка.