Екип от изследователи откри, че лекарството за хипертония рилменидин забавя стареенето при червеите. Теоретично, това може да доведе до удължаване на живота при хората.

Предишни изследвания показват, че рилменидина имитира ефектите от ограничаването на калориите на клетъчно ниво. Доказано е, че намаляването на наличната енергия при поддържане на храненето в тялото удължава живота при някои видове.

Дали това се отнася до човешката биология или е потенциален риск за нашето здраве, е тема на продължаващ дебат. Намирането на начини за постигане на същите ползи без минусите от намаляването на калориите може да доведе до нови начини за подобряване на здравето в напреднала възраст.

В проучване, публикувано през януари, млади и стари червеи Caenorhabditis elegans, лекувани с лекарството - което обикновено се използва за лечение на високо кръвно налягане - живеят по-дълго и представят по-високи показатели в различни здравни маркери. Това се случва по същия начин като ограничаването на калориите, без то да е налице.

"За първи път успяхме да покажем при животни, че рилменидин може да увеличи продължителността на живота", каза молекулярният биогеронтолог Жоао Педро Магаляес от университета в Бирмингам, Обединеното кралство. "Сега имаме желание да проучим дали рилменидин може да има други клинични приложения."

Червеят C. elegans е предпочитан за изследвания, тъй като много от неговите гени имат прилики с двойниците в нашия геном.

По-нататъшни тестове показват, че генната активност, свързана с калорийното ограничение, може да се наблюдава в бъбречните и чернодробните тъкани на мишки, третирани с рилменидин.

Друго откритие е, че биологичен сигнален рецептор, наречен nish-1, е от решаващо значение за ефективността на рилменидин.

Тази конкретна химическа структура може да бъде насочена към бъдещи опити за подобряване на продължителността на живота и забавяне на стареенето.

Това, което прави рилменидин обещаващ кандидат като лекарство против стареене, е, че може да се приема през устата, вече е широко предписван и неговите странични ефекти са ясни (те могат да засегнат един от десет души и включват сърцебиене, безсъние, депресия, отпадналост и сексуални проблеми).

Предстои да се извърви дълъг път, за да се разбере дали рилменидин би действал като лекарство против стареене при хората, но ранните признаци в тези тестове с червеи и мишки са обещаващи.

"С глобалното застаряващо население ползите от забавянето на стареенето, дори и незначителни, са огромни", каза Magalhães.

Изследването е публикувано в Aging Cell.