Древните хора са плавали в Средиземно море преди 450 000 години
Егейските острови са били заселени преди появата на Хомо сапиенс
Древните хора може би са измислили как да плават през морето до нови земи преди поне половин милион години. Това разкрива нов анализ на бреговете през средата на чибанската епоха. Оказва се, че няма друг начин древните предшественици на хората да са достигнали до днешните Егейските острови. Археолозите са открили древни артефакти на островите, които предхождат най-ранната известна поява на Хомо сапиенс.
Трудно е да се отговори на въпроса кога хоминините са започнали да плават по море. Лодките през цялата история са били направени от дърво, материал, който често не оцелява непокътнат от разрушителните процеси на времето. Така че няма никаква надежда за запис на първите лодки, плаващи през океаните.
Вместо това учените могат да датират артефакти и кости, които са оцелели. Те могат и точно да определят нивото на морето и разположението на островите.
Водени от геолога Джордж Ферентинос от университета в Патра в Гърция, екипът е анализирал данни, с чиято помощ разкрива как са изглеждали егейските острови преди половин милион години.
Те открили, че предишните реконструкции са неправилни. В най-ниската си точка през последните 450 000 години морското ниво е било с приблизително 225 метра по-ниско, отколкото е днес. Това означава, че Егейскте острови са изглеждали различно, но мнозинството от тях са били заобиколени от вода. Това означава, че предшествениците на Хомо сапиенс са имали лодки или салове.
Някъде преди 700 000 и един милион години се смята, че праисторическите хора са пътували по море около Индонезия и Филипините. Това кара учените да заключат, че умението за плаване през морето е развито не от Хомо сапиенс, а от предшествениците му.
Възможно е подобно на огъня, плаването през океана и създаването на примитивни лодки, да е било познато на Хомо еректус.
Находките на Хомо еректус показват значително сходство със съвременния човек, но мозъкът е с около 25% по-малък. Въпреки това обемът на черепа е по-голям, отколкото при Хомо хабилис, челото е по-малко наклонено и зъбите са по-дребни.
Според някои хипотези Homo erectus е можел да контролира огъня. Макар да има сведения на възраст 1,5 милиона години, които може би подказват контролирана употреба на огън, най-старите широко признати данни са от преди 300 хиляди години, към края на съществуването на вида.