Европейската космически апарат "Гая" прекратява дейността си след повече от 10 години работа, през които допринесе за революция в разбирането на Млечния път, съобщава ДПА, цитирана от БТА.

"Днес отбелязваме края на научните наблюдения в тази невероятна мисия, която надмина всички наши очаквания, продължавайки почти двойно по-дълго от първоначално предвидения си живот", написа в платформата X директорът по научните въпроси на Европейската космическа агенция (ЕКА) Карол Мъндел.

От средата на 2014 г. космическият апарат "Гая" (Gaia - Global Astrometric Interferometer for Astrophysics) е извършил три трилиона наблюдения и е създал най-голямата и най-точна карта на нашата галактика.

Ръководителят на ЕКА Йозеф Ашбахер каза, че тя е "преобърнала дори най-основните концепции за ядрото и спиралните ръкави на нашата галактика".

Сондата спира да прави снимки, но информацията, която е записала, ще продължи да идва към Земята, за да бъде анализирана от базираната в Париж ЕКА.

Една от снимките на европейския телескоп

Снимка: ESA

За 2026 г. и за края на десетилетието са предвидени две големи публикации на данни. Целта на "Гая", която беше изстреляна в космоса в края на 2013 г., беше да установи позициите, движенията, разстоянията и яркостта на почти два милиарда небесни тела. Това се равнява на около 1% от нашата галактика. Първите два звездни каталога бяха представени през 2016 и 2018 г.

Наблюденията от "Гая" също така позволиха на изследователите да направят множество открития на черни дупки и потенциални астероидни луни.

Сондата ще бъде поставена в т.нар. "пенсионна орбита", далеч от влиянието на Земята. След това тя ще бъде напълно изключена в края на март, уточнява ДПА.

ИЗБРАНО