Милиони жители на Северна Америка наблюдаваха пълно слънчево затъмнение, което започна в 21.07 часа наше време. Над 32 милиона души бяха на пътя на природното явление, което премина през САЩ, Канада и Мексико.

Събитието стана видимо първо в Западно Мексико в 18:07 ч. по Гринуич (21:07 ч. българско време). След това траекторията премина през 15 американски щата - от Тексас до Мейн, преди пътят му да завърши в източната част на Канада.

ВИЖТЕ СНИМКИ >>>

Това е най-интересното астрономическо явление за годината поради продължителната си пълна фаза. Луната скри изцяло Слънцето за до 4 минути и 29 секунди на места,

Здрач като при залез и изгрев слънце - това е ефектът от пълното затъмнение на нашата звезда.

Сред емблематичните места за наблюдение бяха Ниагарският водопад и репликата на Стоунхендж в Тексас. 1 млн. туристи на Ниагарския водопад за слънчевото затъмнение

Роб Годшоу използва огледална топка, за да проектира изображения на пълното слънчево затъмнение в Сан Франциско

Снимка: АР/БТА

Сред редките възможности е изучаване на слънчевата корона - външният слой на слънчевата атмосфера. Слънцето е 400 пъти по-голямо от Луната, но и 400 по-далече. Така двете небесни тела изглеждат сходни по размер и за земния наблюдател се припокриват.

Камери на стативи са настроени да снимат пълното слънчево затъмнение в Ниагарския водопад, Онтарио

Снимка: АР/БТА

Зоната, в която се виждаше пълното затъмнение на земната повърхност беше широка между 174 и 196 километра - повече, отколкото при същия феномен над Съединените щати през 2017 г., защото сега нашият спътник се оказа по-далече от Земята.

Този път тази пътека мина и през повече гъстонаселени райони, първо в Мексико.

 

Слънчевото затъмнение в Мексико

Снимка: АР/БТА

Фазите на затъмнението

Зрителите използват специални очила, за да наблюдават слънчево затъмнение близо до обсерваторията Грифит в Лос Анджелис

Снимка: АР/БТА

По време на затъмнението Слънцето и Луната бяха в съзвездието Риби. Явлението се случи при възходящия възел на лунната орбита. Максималната фаза настъпи един ден след лунния перигей, т.е. ден след момента, в който Луната се приближава максимално до Земята, обикаляйки я по своята елиптична орбита.

Слънчевото затъмнение в Тексас

Снимка: АР/БТА

Поради това Луната беше с по-голям видим диаметър, което повиши продължителността на пълната фаза - до 4 минути и 29 секунди за наблюдател от района на град Гомес Паласио, щата Дуранго, Мексико.

Слънчевото затъмнение в Мексико

Снимка: АР/БТА

Слънчевото затъмнение в Мексико

Снимка: АР/БТА

Частичните фази започнаха в Тихия океан в 18:42:12 ч. българско време, а максималната фаза на пълното затъмнение в Мексико беше в 21:07 ч. 

Сред щастливците в Мексико бе и президентът Андрес Мануел Лопес Обрадор, който отиде специално в курорта Масатлан, за да преживее един "незабравим ден".

Слънчевото затъмнение в Онтарио

Снимка: БТА

Краят на пълното затъмнение в Атлантическия океан настъпи в 22:55:34 ч. наше време, а на частичните фази - в 23:52:19 ч.

Слънчевото затъмнение в Тексас

Снимка: АР/БТА

Според НАСА потенциалните зрители на пълното закриване на Слънцето са близо 32 милиона. Космическата агенция ще извърши редица експерименти по време на небесния спектакъл. Сред тях са изстрелвания на ракети в сянката на затъмнението и проследяване на неговия ход с изследователски самолети.

Жител на жилищен комплекс в центъра на града поглежда през прозореца си, когато затъмнението започва над Колумбия, Мисури

Снимка: АР/БТА

Властите предупредиха феноменът да не се гледа с незащитено око.

Слънчевото затъмнение в Тексас

Снимка: АР/БТА

Следващото пълно слънчево затъмнение ще може да се наблюдава на територията на Съединените щати през 2044-та година.

Слънчевото затъмнение в Тексас

Снимка: АР/БТА

За останалата част от света небесният спектакъл в пълната му форма ще може да се види на 12 август 2026-та. Тогава ще могат да го наблюдават в Гренландия, Исландия, Испания, Русия и малка част от Португалия. Частично затъмнение ще се наблюдава в Европа, Африка, Северна Америка, Атлантическия океан, Северния ледовит океан и Тихия океан.

Луната покрива слънцето по време на пълно слънчево затъмнение, както се вижда от Форт Уърт, Тексас

Снимка: АР/БТА