Милиони наблюдаваха пълно слънчево затъмнение над Северна Америка (видео/снимки)
Сред емблематичните места за наблюдение бяха Ниагарският водопад и репликата на Стоунхендж в Тексас
Милиони жители на Северна Америка наблюдаваха пълно слънчево затъмнение, което започна в 21.07 часа наше време. Над 32 милиона души бяха на пътя на природното явление, което премина през САЩ, Канада и Мексико.
Още по темата
Събитието стана видимо първо в Западно Мексико в 18:07 ч. по Гринуич (21:07 ч. българско време). След това траекторията премина през 15 американски щата - от Тексас до Мейн, преди пътят му да завърши в източната част на Канада.
Това е най-интересното астрономическо явление за годината поради продължителната си пълна фаза. Луната скри изцяло Слънцето за до 4 минути и 29 секунди на места,
Здрач като при залез и изгрев слънце - това е ефектът от пълното затъмнение на нашата звезда.
Сред емблематичните места за наблюдение бяха Ниагарският водопад и репликата на Стоунхендж в Тексас. 1 млн. туристи на Ниагарския водопад за слънчевото затъмнение
Роб Годшоу използва огледална топка, за да проектира изображения на пълното слънчево затъмнение в Сан Франциско
Снимка: АР/БТАСред редките възможности е изучаване на слънчевата корона - външният слой на слънчевата атмосфера. Слънцето е 400 пъти по-голямо от Луната, но и 400 по-далече. Така двете небесни тела изглеждат сходни по размер и за земния наблюдател се припокриват.
Камери на стативи са настроени да снимат пълното слънчево затъмнение в Ниагарския водопад, Онтарио
Зоната, в която се виждаше пълното затъмнение на земната повърхност беше широка между 174 и 196 километра - повече, отколкото при същия феномен над Съединените щати през 2017 г., защото сега нашият спътник се оказа по-далече от Земята.
Този път тази пътека мина и през повече гъстонаселени райони, първо в Мексико.
Фазите на затъмнението
Зрителите използват специални очила, за да наблюдават слънчево затъмнение близо до обсерваторията Грифит в Лос Анджелис
Снимка: АР/БТАПо време на затъмнението Слънцето и Луната бяха в съзвездието Риби. Явлението се случи при възходящия възел на лунната орбита. Максималната фаза настъпи един ден след лунния перигей, т.е. ден след момента, в който Луната се приближава максимално до Земята, обикаляйки я по своята елиптична орбита.
Поради това Луната беше с по-голям видим диаметър, което повиши продължителността на пълната фаза - до 4 минути и 29 секунди за наблюдател от района на град Гомес Паласио, щата Дуранго, Мексико.
Частичните фази започнаха в Тихия океан в 18:42:12 ч. българско време, а максималната фаза на пълното затъмнение в Мексико беше в 21:07 ч.
Сред щастливците в Мексико бе и президентът Андрес Мануел Лопес Обрадор, който отиде специално в курорта Масатлан, за да преживее един "незабравим ден".
Краят на пълното затъмнение в Атлантическия океан настъпи в 22:55:34 ч. наше време, а на частичните фази - в 23:52:19 ч.
Според НАСА потенциалните зрители на пълното закриване на Слънцето са близо 32 милиона. Космическата агенция ще извърши редица експерименти по време на небесния спектакъл. Сред тях са изстрелвания на ракети в сянката на затъмнението и проследяване на неговия ход с изследователски самолети.
Жител на жилищен комплекс в центъра на града поглежда през прозореца си, когато затъмнението започва над Колумбия, Мисури
Снимка: АР/БТАВластите предупредиха феноменът да не се гледа с незащитено око.
Следващото пълно слънчево затъмнение ще може да се наблюдава на територията на Съединените щати през 2044-та година.
За останалата част от света небесният спектакъл в пълната му форма ще може да се види на 12 август 2026-та. Тогава ще могат да го наблюдават в Гренландия, Исландия, Испания, Русия и малка част от Португалия. Частично затъмнение ще се наблюдава в Европа, Африка, Северна Америка, Атлантическия океан, Северния ледовит океан и Тихия океан.
Луната покрива слънцето по време на пълно слънчево затъмнение, както се вижда от Форт Уърт, Тексас
Снимка: АР/БТА