Голямото червено петно на Юпитер се държи доста странно
Откритията могат да се окажат полезни и за изследването на урагани на Земята
Голямото червено петно на Юпитер, най-голямата буря в Слънчевата система, показва странно поведение, което изненадва астрономите. По данни от телескопа "Хъбъл", наблюденията, направени между декември 2023 г. и март 2024 г., разкриват неочаквани промени в размера на бурята и "осцилиране", или трептене.
Според Ейми Саймън от НАСА, учените са знаели за леки промени в движението на Голямото червено петно, но не са очаквали размерът му да се променя по този начин.
Вижте снимки на Голямото червено петно на Юпитер >> >> >>
Предишни измервания показват, че диаметърът на бурята е намалял от 23 000 км през 1979 г. до 16 500 км според последните данни.
Наблюденията през 90-дневния период показват, че бурята се държи като "топка за стрес", като периодично се свива и разширява, докато скоростта й също се променя. По думите на Саймън, това поведение е необяснимо в момента от гледна точка на хидродинамиката, което прави наблюденията още по-интригуващи.
Екипът продължава да търси обяснение за тези промени, а откритията могат да се окажат полезни и за изследването на урагани на Земята.