Изяжда по една звезда на ден. Откриха "най-гладната" черна дупка
Галактиката J0529-4351 се намира на 12 милиарда светлинни години от Земята
Черната дупка в центъра на квазарна галактика, наречена J0529-4351, поглъща толкова много материал, че на практика "изяжда" една звезда на ден. Масата на черната дупка е равностойна на 17 милиарда слънца.
"Това е най-гладната черна дупка, която сме забелязвали досега", казва екип от астрономи, ръководен от Крисчън Улф от Австралийския национален университет. Обектът расте толкова бързо, че на практика е на максималната граница на количеството материал, което може да натрупа.
Откритието показва на учените как супермасивните черни дупки растат и се развиват в най-крайния си стадий.
Черната дупка се намира в центъра на огромна, въртяща се около нея маса. Интензивното триене и гравитацията кара този материал да се нагрява до милиарди или дори трилиони градуси, светейки ярко в пространството в светлина в целия спектър.
Галактиката J0529-4351 се намира на 12 милиарда светлинни години от Земята. Това означава, че учените наблюдават черна дупка, появила се само 1,5 милиарда след Големия взрив.
Ако една свръх-масивна черна дупка натрупа огромно количество материал, тя ще достигне границата си на поглъщане. При огромните скорости материалът започва да свети толкова силно, че радиационното налягане ще отблъсне материала около черната дупка, докато тя излезе извън обсега на гравитацията.
Това означава, че черната дупка, захранваща J0529-4351, расте толкова бързо, колкото е възможно. Всъщност много квазари изглежда съдържат черни дупки, близки до теоретичния си максимум.
Учените се надяват наблюденията над квазара да разкрият нови факти за свръх-масивните черни дупки.
Изследването е публикувано в Nature Astronomy.