Китай създава специална батерия за Марс
Тя черпи енергия от атмосферата и работи при ниски температури
Китайски учени разработиха уникална батерия, способна да генерира енергия от атмосферата на Марс и да работи при екстремно ниски температури. Батерията е предназначена за дълготрайно използване и има живот на цикъла на зареждане и разреждане от 1,375 часа (приблизително два марсиански месеца), пише Interesting Engineering.
С подготовката на човечеството за мисии на Червената планета, осигуряването на постоянен енергиен източник за бази, роувъри и друго оборудване е един от основните проблеми. Пренасянето на инфраструктура е трудно и скъпо, затова учените търсят алтернативни решения.
Екип от Университета за наука и технологии на Китай представи иновативна батерия, която използва газовете от марсианската атмосфера като гориво. Това значително намалява теглото ѝ, правейки я по-подходяща за космически мисии.
Марсианската атмосфера съдържа 95.32% въглероден диоксид, както и малки количества азот, аргон, кислород и въглероден оксид. Тази батерия функционира подобно на горивна клетка, като генерира електричество чрез химични реакции между газовете в атмосферата.
Вместо да съхранява енергия, както стандартните батерии, тя генерира електричество, докато има налично "гориво". Когато се изтощи, батерията може да бъде презаредена чрез слънчева или ядрена енергия, осигурявайки дълготрайна работа.
Марс се характеризира с екстремни температурни амплитуди — до 60°C между деня и нощта. Батерията обаче е проектирана да работи при такива условия и може да функционира при температури от 0°C, с енергийна плътност от 373.9 Wh/kg.
За да подобрят ефективността, учените са създали батерия с гънковидна структура, която увеличава повърхността за взаимодействие с атмосферата. Увеличените клетки до 4 cm² също повишават енергийната плътност на батерията.
Следващата стъпка е разработването на твърдотелни батерии, способни да преодолеят предизвикателствата на ниското налягане и температурните колебания на Марс. Тези разработки ще бъдат ключови за по-успешно изследване на космоса.
Това откритие беше публикувано в списание Science Bulletin.