Липсващата тъмна енергия може да се крие в черните дупки
Теорията се базира на наблюдението на Вселената
Вселената се разширява с по-бързи от очакваното темпове, а учените считат, че това се дължи на трудната за откриване тъмна енергия. Ново проучване твърди, че тя може да се намира в черните дупки.
Преобладаващата теория, поддържана от физиците, е, че тъмната енергия се разпределя равномерно в космоса и е отговорна за ускоряващото се разширяване на Вселената. Но резултатите от две нови проучвания, публикувани този месец в The Astrophysical Journal и The Astrophysical Journal Letters, предполагат, че тъмната енергия може да е концентриран в свръхмасивни черни дупки в центъра на галактиките.
"Това е наистина изненадващ резултат", каза съавторът Дейв Клементс, физик от Imperial College London, в прессъобщение. "Започнахме да разглеждаме как черните дупки растат с течение на времето и може би намерихме отговора на един от най-големите проблеми в космологията."
Изследователите първо наблюдават масите на свръхмасивни черни дупки в по-млади и по-плътни галактики и ги сравняват с масите на такива черни дупки в спящи галактики, където, за разлика от тях, има малко материал, останал за поглъщане.
Смята се, че черните дупки могат да растат само от поглъщане на маса или сливане с други черни дупки. На теория черна дупка в празен участък от пространството не трябва да става много по-голяма, ако изобщо стане.
Астрономите с изненада откриват, че черните дупки в спящите галактики всъщност са между 7 и 20 пъти по-големи, отколкото са били преди девет милиарда години.
От допълнителни измервания, направени на свързани галактики в еволюцията на Вселената, изследователите смятат, че масите на тези черни дупки са се увеличили с нарастването на Вселената. С други думи, масите на черните дупки са "космологично свързани" с разширяването на Вселената, твърдят те.
Ако е вярно, това предполага, че тъмната енергия може да се съдържа в ядрата на черните дупки. "Значението на тази работа е, че тя използва теориите за черните дупки с тъмни енергийни ядра и ги свързва за първи път с осезаеми наблюдения на Вселената", каза съавторът на изследването Крис Пиърсън пред The Guardian.