Минимум шест процента от масата на Земята е донесена от астероиди
Анализ на вещества от Рюгу разкрива повече за ранната слънчева система.
Преди около две години японският космически кораб "Хаябуса-2" достави на Земята специален товар: проби от астероид Рюгу. Учените са готови с анализа на събраните от повърхността на обекта частици.
Международен екип от учени, ръководен от д-р Марин Паке и д-р Фредерик Мойние от Institut de Physique du Globe de Paris, проучи състава на пробата. Те бяха особено заинтересовани от изотопните сигнатури на цинка и медта. Всеки химичен елемент се има различни "версии" в зависимост от броя на неутроните в ядрото му. Това не променя неговите химични свойства, но променя физическите му, тъй като изотопите имат различни маси. Някои изотопи не са стабилни и се разпадат след известно време.
Съотношението на изотопите се превръща в химически пръстов отпечатък за материалите. Когато става въпрос за проби от астероиди и метеорити, този отпечатък разкрива и историята на космическите обекти.
В случая с астероид Рюгу, екипът потвърди, че изотопната характеристика на медта и цинка го прави подобен на метеорита Ивуна, нещо, което беше предложено преди да бъде обявено откриването на аминокиселини в пробите.
Метеоритът Ивуна пада в Танзания на 16 декември 1938 г. и е част от групата CI на въглеродни хондрити. Има само девет от тях в света, което ги прави едни от най-редките. Смята се, че са се образували във външната слънчева система и в крайна сметка са мигрирали навътре.
Благодарение на тези данни, учените заключват, че 6% от масата на Земята е донесена от астероиди, идващи от външния край на Слънчевата система.
Планетата ни е била бомбардирана ежедневно от космически скали в ранните години на създаването си. Учените считат, че водата е донесена от комети и други чужди обекти. Има теория, според която дори самият живот е възникнал другаде и е донесен от астероид или метеор. Изследователите са единодушни, че много от градивните елементи на живота наистина може да са с космически произход.