Нови данни от орбиталния апарат Mars Express на Европейската космическа агенция предполагат, че масивно находище на замръзнала вода, наречено Medusae Fossae Formation (MFF), съдържа толкова лед, за ако се разтопи, то цялата планета ще бъде покрита с океан със средна дълбочина от 2 метра.

Доскоро научният консенсус за формацията MFF бе, че тя е образувана от вулканична пепел. Но като се имат предвид последните открития, много по-вероятно е тя да е изцяло от воден лед. Географски характеристики на MFF също приличат на тези, открити в полярните ледени шапки на планетата.

"Сухият материал, независимо какъв е, просто не се вписва", каза старшият учен от Smithsonian Institution Том Уотърс, водещ автор на нова статия, публикувана в списанието Geophysical Research Letters. "Ние просто не можем да измислим друг материал, различен от воден лед, който отговаря на електрическите свойства, който също има това наслояване, което откриваме."

Това е особено вълнуващо ново откритие, тъй като представлява най-голямото находище на воден лед, открито близо до екватора на Червената планета, което го прави вълнуващо потенциално място за посещение от бъдещи изследователи.

"Отново проучихме MFF, използвайки по-нови данни от радара MARSIS на Mars Express и открихме, че отлаганията са дори по-дебели, отколкото си мислехме: с дебелина до над 4 километра", каза Уотърс в изявление на ESA относно работата. "Вълнуващо е, че радарните сигнали съвпадат с това, което бихме очаквали да видим от слоест лед, и са подобни на сигналите, които виждаме от полярните шапки на Марс, за които знаем, че са много богати на лед."

Въпреки че първоначалните измервания от 2007 г. предполагат, че регионът е направен от воден лед, доскоро учените държаха на старата теза, че това е масивно натрупване на прах, носен от вятъра, вулканична пепел или седимент.

"Като се има предвид колко дълбок е, ако MFF беше просто гигантска купчина прах, бихме очаквали да се уплътни под собствената си тежест", каза съавторът Андреа Чикети от Националния институт по астрофизика, Италия, в изявлението. "Това ще създаде нещо много по-плътно от това, което всъщност виждаме с MARSIS."

Бъдещите колонисти ще трябва да сондират в дълбочина от стотици метри, за да достигнат до водния лед.

"Всеки резервоар с древна вода би бил очарователна цел за човешко или роботизирано изследване", каза ученият Колин Уилсън от проекта Mars Express.