Проблемите с федералния бюджет на САЩ се отразяват доста негативно на НАСА. Лабораторията за реактивни двигатели (JPL) на космическата агенция съобщи, че е уволнила 100 души, предава LA Times.

Това е довело до свиване на амбициозна мисия за връщане на проби от Марс (MSR).

Миналата седмица директорът на JPL Лори Лешин каза на служителите, че усилията на НАСА да върне проби от Марс обратно на Земята може да бъдат ограничени до едва 300 милиона долара тази година, което представлява малко над една трета от бюджета за 2023 г. от 822 милиона долара и по-малко от една трета от бюджета, поискан от учените.

През юни се появиха съобщения, че разходите за амбициозната мисия нарастват бързо. През октомври НАСА започна да преоценява архитектурата на мисията, след като независим съвет за преглед установи, че настоящата има "нереалистичен" бюджет и график.

"Приспособяването към такова голямо съкращаване на бюджета за една година ще бъде болезнено", пише Лешин във вътрешен имейл. "Също така става все по-вероятно да има въздействие върху работната сила на JPL под формата на съкращения и начинът, по който се прилагат такива действия на работната сила на JPL, означава, че въздействието няма да бъде ограничено до MSR."

Според имейла НАСА е наредила на JPL да прекъсне ключов проект в рамките на мисията MSR.

Мисията, изключително сложна съвместна работа с Европейската космическа агенция, включва събирането на проби, събрани от марсохода Perseverance и изстрелването им в марсианска орбита. Там те ще се прехвърлят на друг апарат, който ще поеме към Земята.

JPL вече е спряла работата по системите на апарата, който да събере пробите в орбита и да ги върне на Земята.

"Тази критична мисия беше идентифицирана като най-високия научен приоритет на НАСА от десетилетното проучване и оттеглянето сега ще се откаже от важно американско лидерство в космическата наука", добави той, имайки предвид национален симпозиум, в който космическите проекти да бъдат приоритетни през следващите десет години .

Законодателите, отговарящи за бюджета на НАСА, обаче не се възпротивиха на усилията на НАСА да се върне на Луната, като й отпуснаха исканите 7,91 милиарда долара за тази фискална година.

Притесненията на американците обаче са, че могат да бъдат изпреварени на Марс от Китай. Пекин също има план да върне проби от Марс, като неговата структура е по-опростена и евтина.