Научният сектор в Украйна е в криза
За възстановяването на инфраструктурата му ще са необходими поне 1 милиард долара
Научният сектор в Украйна ще има нужда от над 1,3 млрд. щатски долара, за да се възстанови от последствията от руската инвазия, съобщи АФП, цитирана от БТА.
Приблизително 1450 сгради, част от научни институти или университети, са обявени за тежко повредени или разрушени, а 12 процента от учените са били преместени или са емигрирали. "Ситуацията става все по-критична за научната общност", коментира генералният директор на ЮНЕСКО Одре Азуле в свое изявление.
Организацията оценява възстановяването на научната инфраструктура на 1,26 млрд. щатски долара (1,15 млрд. евро). От тях 980,5 млн. долара (около 900 млн. евро) са нуждите на университетите.
Научното оборудване, което позволяваше да се следи състоянието на украинската атомна индустрия, включително Запорожката АЕЦ, която е най-голямата подобна централа в Европа със своите шест реактора (понастоящем под контрола на Москва), е откраднато или унищожено от руснаците, се съобщава в доклада на ЮНЕСКО.
Повече от 1500 учени са се присъединили към армията, съобщава още организацията. Над 100 от тях са убити, обяви Киев в понеделник.
Повече от 5 хиляди учени са избягали от страната, а над 4 хиляди са преместени в рамките на Украйна, показват данните на ЮНЕСКО.
Науката в Украйна е изправен пред голям проблем, коментира Амал Касри, експерт по въпросите на науката на ЮНЕСКО, пред АФП.
Кристина Гнатенко, професор по теоретична физика от Лвов, коментира в Париж по повод представянето на доклада, че въпреки обстоятелствата тя и нейните колеги правят всичко възможно, за да може "научният фронт" да издържи. Въпреки че тази част на страната е по-малко разрушена в сравнение с Южна и Източна Украйна, руските снаряди падат и там.
"Не можем да предвидим дали лекциите и семинарите ни ще се състоят. Не можем да предвидим дали ще бъдем живи утре", каза тя, допълвайки, че студентите учат онлайн поради съображения за сигурност.