Учени се подготвят за едно от най-необичайните и опасни пътувания в науката. Те планират да транспортират контейнер с антиматерия с камион през Европа, съобщава "Гардиън".

Антиматерията е най-скъпият материал на Земята - оценява се, че производството на един грам би струвало няколко трилиона долара - и тя може да бъде създадена единствено в многомилиардни лаборатории като изследователския център ЦЕРН край Женева.

Тя също така е изключително трудна за съхранение и работа. Ако антиматерия влезе в контакт с обикновена материя, и двете се унищожават, те ще породят взрив, сравним с ядрена бомба.

Единствено чрез внимателно комбиниране на мощни електрически и магнитни полета в специални устройства антиматерията може да бъде безопасно съхранявана.

"Това прави преместването ѝ изключително трудно, но вече сме близо до първата си транспортна мисия", казва професор Щефан Улмер, учен от ЦЕРН. "Антиматерията има толкова много да ни разкаже. Затова го правим."

Транспортирането на антиматерия ще бъде научен прецедент, макар че има своя художествен предшественик. В трилъра на Дан Браун "Шифърът на Леонардо" - адаптиран във филм с Том Ханкс през 2009 г. - терористи крадат контейнер с антиматерия от ЦЕРН и се опитват да унищожат Ватикана с него.

Учените настояват, че вероятността подобен взрив да се случи в реалния живот е нищожна - количествата антиматерия, които ще се транспортират, са недостатъчни за създаване на взрив с каквато и да било разпознаваема мощност.

"Смятаме, че Големият взрив е създал равни количества материя и антиматерия", казва Улмер. "Те би трябвало да се унищожат взаимно, оставяйки вселена, изпълнена с електромагнитна радиация и почти нищо друго."

Фактът, че космосът изглежда пълен с галактики, звезди, планети и живи същества, направени от материя, показва, че тази се е случило друго. Съществува основна асиметрия, която е предпочела материята и е предотвратила превръщането на вселената в кипяща празнина.

Поради тази причина физиците искат да изследват разликите между частиците, които съставят материята и антиматерията. Те може да предоставят улики защо материята е станала доминираща във вселената.

Както казва ученият от ЦЕРН Барбара Мария Латач в интервю за Nature: "Опитваме се да разберем защо съществуваме."

Материята се състои от субатомни частици като протони и електрони, докато антиматерията включва частици като антропротони и позитрони (антиелектрони). Основен източник на такива частици се намира в ЦЕРН в устройство, наречено Антипротонен забавител, където антропротоните се генерират, събират и изучават.

Целта е да се измерят точно свойствата на антропротоните и да се сравнят с тези на протоните. Това изследване, известно като експеримент BASE, може да разкрие малки, скрити разлики, които биха обяснили защо материята е преобладаваща спрямо антиматерията.

Фоновите магнитни полета близо до устройството ограничават тези изследвания, затова учените искат да транспортират проби до други лаборатории. "Като ги преместим на ново място, можем да направим измервания, които са 100 пъти по-точни, и да получим по-дълбоко разбиране за антропротоните", казва Улмер.

За да постигнат това, учените от ЦЕРН са създали транспортируеми устройства, съдържащи свръхпроводими магнити, криогенни охладителни системи и вакуумни камери, където антропротоните могат да бъдат задържани, избягвайки контакт с обикновена материя, и да бъдат превозвани в камиони с тегло седем тона.

Първоначално антропротоните ще бъдат транспортирани в рамките на ЦЕРН. През следващата година контейнерите ще бъдат преместени на по-големи разстояния до специализирана лаборатория в Университета Хайнрих Хайне в Дюселдорф.

"В дългосрочен план искаме да транспортираме антиматерия до всяка лаборатория в Европа", казва Кристиан Смора, ръководител на проекта за транспортиране. По този начин учените се надяват да разберат защо антиматерията почти изчезнала от вселената. "Това може да промени играта", казва Улмер.