Нова технология улавя и унищожава "вечните химикали" с помощта на светлина
Учените са експериментирали и с комерсиализацията на метода
Учени от Университета на Британска Колумбия (UBC) в Канада разработиха метод за улавяне и унищожаване на токсични "вечни химикали" (PFAS). Методът работи във водна среда и е не само бърз, но и евтин, пише NewAtlas.
PFAS са група синтетични химикали, които са изключително устойчиви на разграждане, което ги прави опасни за околната среда и човешкото здраве.
Активният въглен често се използва за абсорбиране на PFAS от питейната вода, но след това е необходимо да се изхвърлят абсорбираните химикали. За да решат този проблем, изследователите разработват хибриден фотокатализатор от железен оксид и графенов въглерод, който не само улавя PFAS, но и ги разгражда на безвредни компоненти.
Методът използва светлинна енергия за фотокаталитично разграждане на PFAS, като се оказва ефективен дори при ниски нива на UV светлина. Системата премахва над 85% от перфлуороктановата киселина (PFOA), един от най-разпространените PFAS, и работи значително по-бързо от съществуващите решения.
Изследователите смятат, че този катализатор може да се използва и за премахване на други замърсители и може да бъде икономичен и ефективен начин за почистване на водата както в градски, така и в индустриални системи.
Те изследват комерсиализацията на метода чрез компанията ReAct Materials, като посочват, че катализаторът им може да елиминира до 90% от вечните химикали във водата само за три часа.
Изследването е публикувано в списанието Communications Engineering.