Учени от университета на Аризона заключиха, че Марс е геологически активна планета и че под повърхността й има магмени камери, съобщи сайтът Физ.орг.

С това се обяснява наличието на вода в течно състояние под ледената покривка на южния полюс на Червената планета.

Вижте къде точно се намира езерото >> >> >>

Изхождайки от данните, че под леда на южния полюс на Марс действително има вода в течно състояние, специалистите обсъдили какви условия са нужни за наличието й там за дълъг период. Една от хипотезите гласи, че от недрата на планетата идва топлина, която допринася за топенето на леда. Според друга хипотеза, ледът съдържа достатъчно количество понижаващи точката на топене соли.

Резултатите от извършеното компютърно моделиране обаче показали, че солите не могат сами да предизвикат появата на голямо количество вода в течно състояние. Затова учените предполагат, че съществува топлинен източник под формата на магмени камери.

Разтопени скали се издигнали към марсианската повърхност преди около 300 хиляди години, но потокът не бил достатъчно силен, за да пробие кората. Магма се натрупала в кухините и бавното й изстиване допринесло за извеждане на топлина до основата на ледената покривка. Този процес продължава до ден днешен.