Откриха органична материя в проба от далечен астероид
„Тази органична материя може да е малките семена на живота, дошли в далечното минало от космоса на Земята.“
Изследователите са открили "кометна органична материя", докато са изучавали проби от астероида Рюгу. Той бе посетен от японската сонда Hayabusa 2 през 2018 г.
Мисията върна проби на Земята през декември 2020 г. и подсили тезата, че животът на Земята е бил посят от сблъсъци с древни астероиди.
Сега екипите, изучаващи пробите, стигнаха до заключението, че повърхностите на пробата вероятно наистина съдържат органични молекули, подкрепяйки тази теория.
"Предлагаме, че въглеродните материали се образуват от кометна органична материя чрез изпаряване на летливи вещества, като азот и кислород, по време на предизвиканото от удара нагряване", каза асистентът и съавтор на Университета Тохоку Мегуми Мацумото в изявление за изследвания. "Това предполага, че кометната материя е била транспортирана до района близо до Земята от външната част на Слънчевата система."
"Тази органична материя може да е малките семена на живота, веднъж доставени от космоса на Земята", добави той.
Както е описано подробно в статия, публикувана в списанието Science Advances, екипът на Мацумото откри пет до 20 микрометра широки "пръски от стопилка" в пробите от Рюгу, които според тях са се образували, когато кометният прах е паднал върху безатмосферната космическа скала.
В рамките на тези пръски те откриха "въглеродни материали", които приличат на "примитивна органична материя".
"Химическият състав на пръските от стопилка предполага, че водните силикати на Рюгу са се смесили с кометен прах", каза Мацумото.
НАСА също съобщава, че е открила "градивните елементи на живота на Земята" в проби, взети от астероида Бену. Изследователите обаче все още имат да извървят дълъг път, докато категорично заявят, че животът на Земята се е появил благодарение на органична материя от космоса. Но като се имат предвид последните резултати, те с право са развълнувани.