Откриха странен повтарящ се сигнал от космоса
Учените не са сигурни за произхода му
Вселената е изпълнена със странни радиосигнали, но група астрономи открива наистина необичаен сигнал, който се повтаря на всеки час, преминавайки през три различни състояния. Изследователите вече имат предположения за произхода му, но не могат да го обяснят с настоящото ни разбиране за физиката.
Сигналът за първи път се появил в данни, събрани от радиотелескопа ASKAP в Австралия, който наблюдава голям участък от небето за преходни импулси. Официално обозначен като ASKAP J1935+2148, сигналът изглежда се повтаря на всеки 53,8 минути.
Сигналът преминава през три различни състояния. Понякога излъчва ярки изблици, които продължават между 10 и 50 секунди и имат линейна поляризация, което означава, че радиовълните "сочат" в една и съща посока. Друг път импулсите му са много по-слаби, с кръгова поляризация и продължават само 370 милисекунди. А понякога обектът пропуска сигнала си и остава безмълвен.
"Интересното е как този обект показва три различни емисионни състояния, всяко с напълно различни свойства от останалите," каза д-р Маниша Калеб, водещ автор на изследването. "Радиотелескопът MeerKAT в Южна Африка изигра решаваща роля в разграничаването на тези състояния. Ако сигналите не произхождаха от едно и също място в небето, нямаше да повярваме, че това е един и същ обект, произвеждащ тези различни сигнали."
И така, какво може да стои зад такъв странен радиосигнал? Учените са убедени, че това не са извънземни. Най-вероятното обяснение е, че сигналът идва от неутронна звезда или бяло джудже. Но странните свойства на сигнала не се вписват в сегашното ни разбиране за физиката на тези обекти.
Неутронните звезди и белите джуджета са доста сходни, но с някои ключови разлики. И двете се раждат от смъртта на по-големи звезди, като първоначалната маса определя дали те ще еволюират в неутронна звезда или бяло джудже.
Неутронните звезди са известни с това, че редовно излъчват радиовълни, така че те са основен заподозрян тук. Възможно е сигнали с такова разнообразие да бъдат произведени от взаимодействия между силните им магнитни полета и сложните плазмени потоци. Но има сериозен проблем: обикновено те се въртят със скорости от секунди или части от секунда.
Физически би трябвало да е невъзможно една неутронна звезда да се върти толкова бавно - веднъж на всеки 54 минути. Бялото джудже, от друга страна, няма проблем да се върти толкова бавно, но както казва екипът, "не знаем как бяло джудже би могло да произведе радиосигналите, които виждаме тук."
Това не е първият път, когато повтарящ се радиосигнал от космоса озадачава учените. Преди няколко години бе открит сигнал с 18-минутен цикъл, който също би трябвало да е невъзможен. Новият сигнал не само е много по-дълъг, но и по-сложен, задълбочавайки мистерията.
Дали сигналът идва от необичайна неутронна звезда, от неуловимо "бяло джудже-пулсар" или от нещо съвсем различно, може да се отговори само с повече наблюдения.
"Може дори да ни накара да преосмислим нашето разбиране за неутронните звезди или бели джуджета, как те излъчват радиовълни и какви са техните популации в нашата галактика Млечен път," каза Калеб.
Изследването е публикувано в списанието Nature Astronomy.