Пречистват вода от токсични "вечни химикали" с помощта на 3D печат
PFAS почти не се разпадат по естествен път, поради което са наричани "вечни"
Учени от университета на Бат, Великобритания, са изобретили нов начин за отстраняването от водата на вредните пер- и полифлуороалкилни съединения (PFAS), наричани "вечни замърсители", използвайки специални 3D филтри, съобщава сайтът на учебното заведение, цитиран от БТА.
Пер- и полифлуороалкилни съединения включват повече от 15 000 синтетични химикала. Тяхната висока стабилност се дължи на връзката флуор-въглерод, която е една от най-силните в органичната химия. PFAS почти не се разпадат по естествен път, поради което са наричани "вечни".
Предишни изследвания показват, че тези съединения се натрупват в организма и могат да причинят рак и други сериозни заболявания.
Пер- и полифлуороалкилни съединения се съдържат в широк спектър от продукти, като например опаковки за храни, килими, бои строителни материали, козметика, кухненски прибори с незалепващо покритие, непромокаеми дрехи и пожарогасителна пяна, и имат редица други промишлени приложения.
PFAS се откриват и в питейната вода.
В настоящото изследване, публикувано в сп. Chemical Engineering Journal, учените са отпечатали керамични монолитни решетки на 3D принтер. Направените от тях експерименти са показали, че създадените филтри отстраняват от течна среда най-малко 75 процента от перфлуорооктановата киселина (PFOA) - един от най-разпространените видове PFAS.
Монолитите с размер четири сантиметра са създадени от мастило, импрегнирано с индиев оксид. Тъй като оксидът се свързва с перфлуорооктановата киселина, химикалите веднага се прилепват към филтрите и могат да бъдат отстранени от водата за по-малко от три часа.