Разбила се на Луната сонда е била много полезна за радиоастрономията
Експериментът ROLSES-1 доказа възможността за радиоастрономически наблюдения на Луната
Наскоро публикувано изследване в престижното астрономическо списание The Astrophysical Journal разкри, че макар и мисията на модула за кацане Nova-C Odyssey на Intuitive Machines да завърши с катастрофа, тя все пак допринесе за науката. Една от научните апаратури на борда - ROLSES-1, успя да събере ценни данни, доказвайки, че радиоастрономията на Луната е напълно възможна.
ROLSES-1, разработен от NASA, представлява нискочестотен радиоспектрограф, предназначен за изучаване на плазмената среда около лунната повърхност. По същество това е първият радиоастрономически инструмент, който е работил на Луната. Апаратът беше оборудван с четири антени, проектирани да засичат радиовълни в специфичен диапазон, като основната му цел беше да оцени перспективите за бъдещи астрономически обсерватории на спътника.
Един от най-важните изводи от експеримента е, че земната радиоастрономия е застрашена от нарастващото количество сателити в ниска орбита, които създават значителни смущения. Луната, особено обратната ѝ страна, предлага защитена среда, идеална за наблюдения на далечния космос. Данните, събрани от ROLSES-1, ще помогнат при планирането на бъдещи мисии, като ROLSES-2 (2027 г.) и LuSEE-Night (2026 г.), които ще разположат подобни инструменти в по-подходящи локации.
Интересен детайл от мисията е, че една от антените на ROLSES-1 случайно се разгънала още при приближаването на модула към Луната. Благодарение на това учените са успели да засекат радиосмущения, причинени от земни източници - радиостанции и сателити. По този начин е било направено своеобразно "радиоизображение" на Земята от Луната, което може да се използва за изучаване на техносигналите на нашата цивилизация.
Макар Odyssey да оцеля само 20 минути на лунната повърхност, вместо планираните осем дни, неговата научна мисия не беше напразна. "Не всичко е загубено", заяви д-р Джак Бърнс, водещият учен на експеримента, по време на срещата на Американското астрономическо дружество през 2024 г. Данните, събрани от ROLSES-1, ще бъдат използвани за развитието на бъдещи радиоастрономически проекти, които могат да доведат до изграждането на първата постоянна радиообсерватория на Луната до 2040 г.