Сонда на НАСА засне изхвърляне на коронална маса от Слънцето в детайли
Тя улови как плазмата се завихря
Кипящото магнитно поле на Слънцето изхвърля колосални облаци плазма в отвъдното пространство. Те се наричат изхвърляне на коронална маса (CMEs). Ако един CME удари Земята, например, резултатите могат да са от грандиозни полярни сияния до също толкова грандиозни прекъсвания на електрическите мрежи и сателитите.
Слънчевата сонда Parker на НАСА успя да надникне за първи път в CME, когато изригна от нашата звезда. И това, което се крие вътре, изглежда е съкровищница за слънчевите физици.
Инструментът за откриване на видима светлина, Wide-field Imager for Parker Solar Probe (WISPR) на сондата улови ясни, турбулентни вихри в рамките на изхвърлената коронална маса.
Разбирането на турбуленцията е от ключово за постигането на по-задълбочено разбиране на еволюцията на изхвърлената плазма. Това от своя страна ще помогне за по-точното прогнозиране на нейното въздействие върху Земята.
Слънчевата сонда Parker стартира на 12 август 2018 г. Оттогава елиптичната орбита на сондата й позволи да навлезе в слънчевата корона по-близо от всякога - по същество ставайки първият създаден от човека обект, който навлиза във външната атмосфера на Слънцето.