Светлинното замърсяване става все по-сериозен проблем
То пречи на изследователи, но нарушава и естествените екосистеми
Астрономите отново бият тревога за нарастващото светлинно замърсяване, което унищожава нощното небе.
"Ние, астрономите, сме нещо като канарчетата във въглищната мина", каза миналата седмица Джеймс Ловентал, професор по астрономия в Смит Колидж в Масачузетс. "На практика всеки вид, който е изследван, е повлиян отрицателно от светлинното замърсяване".
Астрономите отдавна изразяват загриженост относно нарастващото, но предимно нерегулирано изкуствено градско осветление и сателитни мегасъзвездия като Starlink на SpaceX, които оказват влияние върху ценни наблюдения на обекти в дълбокия космос от наземни обсерватории, които се считат за истинските работни коне на космическата наука.
Изчерпателно обобщение на вредните ефекти от светлинното замърсяване и рисува доста мрачна картина на бъдещето за професионалните и аматьорските астрономи.
В него се казва, че повече от 80% от световното население в момента живее под светло замърсено небе. Темповете на замърсяване растат. Междувременно продажбите на светодиоди (светодиоди) - които излъчват големи количества синя светлина, която се разпръсква широко в земната атмосфера и влошава качеството на наблюденията с телескоп - са се увеличили с 18% през последните пет години и се очаква да скочат с още 15% до 2027 г.
Проучването отразява притесненията на астрономите, че им свършват местата на Земята за създаване на обсерватории, тъй като дори най-отдалечените места са свидетели на намаляване на тъмнината на нощното небе.
И тепърва ще става по-зле. През следващите години се предвижда около 400 000 сателита да изпълнят ниската околоземна орбита. Това би поставило множество научни изследвания пред неочаквани трудности.
Вредите от светлинното замърсяване и прекомерната употреба на LED осветление обаче не са само за учените.
Проучването на зоологическия факултет при Университета в Тел Авив изследва въздействието на продължителното светлинно замърсяване с ниска интензивност върху два вида пустинни гризачи - златистата бодлива мишка, която е активна през деня и спи нощем, и нощната обикновена бодлива мишка, която денем спи.
То открива, че това убива животните.
Светлинното замърсяване пречи на размножаването на светулките, променя популацията на насекомите, а от там и на животните, които се хранят с тях. Изкуствените светлини влияят дори на птиците. Резултатът е, че екосистемата лесно може да се извади извън равновесие, ако небето продължи да става все по-светло през нощта дори на отдалечени от градовете места.