Телескопът "Джеймс Уеб" откри нов тип "парна" екзопланета
Тя е два пъти по-голяма от Земята и се намира на около 100 светлинни години от нас
Космическият телескоп на НАСА "Джеймс Уеб" (JWST) е използван за откриването на напълно нов тип екзопланета — гореща "парна" планета, съставена почти изцяло от водна пара.
Според ново изследване, публикувано в The Astrophysical Journal Letters, планетата, наречена GJ 9827, е два пъти по-голяма от Земята и се намира на около 100 светлинни години от нас.
Този вид парни планети е теоретично предсказан от учените отдавна, но за първи път такъв обект е потвърден чрез наблюдателни данни. Това откритие е важен напредък в търсенето на обитаеми планети извън нашата Слънчева система.
"Най-накрая започваме да разбираме какво представляват тези загадъчни светове с размери между Земята и Нептун, за които нямаме примери в нашата Слънчева система," заявява Райън Макдоналд, съавтор на изследването и астрофизик в Университета на Мичиган.
Значението на GJ 9827
Откритието на GJ 9827 е значимо не само заради парообразната ѝ атмосфера, но и заради молекулите, от които тя е съставена. Повечето подобни екзопланети са съставени предимно от леки молекули като водород и хелий. Използвайки метода на трансмисионна спектроскопия, учените установили, че атмосферата на GJ 9827 съдържа по-тежки молекули, подобно на Земята.
Въпреки че тази парна планета не е подходяща за живот, тя може да помогне в търсенето на други обитаеми планети. Според Каролин Пиоале-Горайеб, водещ автор на изследването и астрофизик от Университета на Монреал, това откритие е важна стъпка към разбирането на атмосферите на подобни планети.
Телескопът Джеймс Уеб продължава да прави революционни открития с помощта на мощното си инфрачервено зрение. Ешан Раул, докторант по астрономия в Университета на Уисконсин-Медисън, също коментира, че откриването на "водни светове" е важна хипотеза, която сега се потвърждава. Това откритие отваря въпроси за какви други необичайни светове може да съществуват там.