Тестове с животни показват, че сърцето може да се подмладява
Учените разработват няколко различни метода
Учени работят по методи за връщане на "времето назад" за човешките сърца, което би позволило на пациентите да възстановят сърдечния мускул дори след прекаран инфаркт.
Според Wall Street Journal, тези терапии биха могли да дадат нова надежда на пациенти със сърдечни заболявания.
Все още учените имат много работа, а клиничните изпитания на тези методи при хора са вероятно на години разстояние. Дали някой от тези методи ще се окаже успешен начин за лечение на сърдечни заболявания - водещата причина за смъртност в САЩ - все още е неизвестно.
Ранните изпитания върху животни обаче са обещаващи и дават представа за бъдеще, в което може да бъде обърнато сърдечното увреждане, което в момента се счита за необратимо.
Един от методите включва използването на микроРНК за стимулиране на сърдечните клетки да започнат отново да се делят. Първоначални експерименти, проведени от изследователи от King's College London върху прасета, показват, че този вид терапия може да подобри помпената функция на сърцето, но учените все още проучват по-ефективни методи за доставянето ѝ.
Други учени от Scripps Research използват медикаменти, които влияят на протеини, отговорни за клетъчния растеж, с цел сърцето на пациентите физически да нарасне. Според WSJ, ранните изпитания върху мишки и прасета показват, че помпената функция на техните сърца почти се възстановява до нормалното състояние след прекаран инфаркт.
Някои изследователи работят и върху терапии със стволови клетки, които могат да развият нови сърдечни клетки, които след това се присаждат върху увреденото сърце, стимулирайки го да се "ремускулизира". Изследователят от Университета на Южна Калифорния Чък Мъри и неговият екип наскоро откриха, че тяхната стволова терапия позволява на сърцето на макаците да възвърне пълната си помпена функция.
Но както отбелязва WSJ, Мъри и екипът му са установили, че новите клетки причиняват аритмии, тъй като те бият в свой ритъм.
Въпреки това, Мъри се надява да започне клинични изпитания върху хора още през 2026 г. "Обществото сякаш се е примирило с идеята, че ще умира от сърдечни заболявания," казва той пред WSJ. "Не трябва да бъде така, защото вече можем да направим нещо по въпроса."
По-експериментален подход включва отглеждането на цели "персонализирани" сърца в лаборатория, използвайки култивирани човешки стволови клетки. Дорис Тейлър, изпълнителен директор на биотехнологичната компания Organamet Bio, споделя пред вестника, че се надява да започне клинични изпитания върху хора в рамките на около пет години.
Възможно е нито един от тези методи да не се окаже успешен. Но това е обещаваща нова посока на изследване, която може да окаже въздействие върху водещата причина за хоспитализации в САЩ в не толкова далечното бъдеще.