Учени: Хакнати вируси могат да преборят климатичните промени
Екипът иска да знае и за непредвидени потенциални последици от това
Океанската вода и арктическият лед може да съдържат вируси, които да помогнат за улавяне на въглеродните емисии. Учените търсят начини, чрез които да подобрят тези свойства с генетични модификации, пише Futurism.
Екип от Щатския университет в Охайо е започнал да идентифицира вируси, които могат да улавят въглерод в морската вода, а други да спират изтичането на метан от топящата се вечна замръзналост.
Въз основа на изследване от 2016 г., което установи, че вирусите улесняват ефекта на поглъщане на въглерод в океана, микробиологът от OSU Матю Съливан и неговите сътрудници използват AI моделиране и секвениране на генома, за да идентифицират вируси с това, което е известно като "подводен въглероден метаболизъм", или основно механизми за изяждане на въглерод .
"Океаните поглъщат въглерод и това ни предпазва от изменението на климата", обясни Съливан, докато представяше изследването по време на конгреса на Американската асоциация за напредък на науката в Денвър тази седмица. "CO2 се абсорбира като газ и превръщането му в органичен въглерод се диктува от микроби."
Той и колегите му, включително асоциирания професор по микробиология на OSU Вирджиния Рич и Деймиън Евейлард от консорциума Tara Oceans, са идентифицирали 128 вируса, които включват гени, които могат да помогнат за абсорбирането на въглерод и метан.
Използвайки нова AI система, създадена от Eveillard, изследователите проверяват как генетичните модификации на тези вируси и разпространението им може да се отразят на биома на океана.
Екипът иска да знае и за всички непредвидени потенциални последици от биохакването, което океаните могат да създадат.
Отвъд рисковите фактори обаче, екипът също така проучва дали подобно генно хакване може да помогне и за биоинженерството на човешкия микробиом. Това потенциално би повлияло зараствания на рани, имунитет и на практика всичко със здравето ни.