През 2019 г. екип от учени откри странно колебание дълбоко под повърхността на Земята, което осцилира приблизително на всеки 8,5 години.

Чрез картографиране на малки промени във въртенето на Земята, екипът получи обяснение на странния сигнал. Вътрешното ядро на нашата планета може действително да е под ъгъл спрямо своята мантия.

Това мистериозно "колебание в движенията на вътрешното ядро" може да означава, че то е по-плътно и по-тежко в северозападното полукълбо, което го накланя на 0,17 градуса от мантията на планетата.

Изследването е публикувано в списанието Nature Communications. То може да промени начина, по който разбираме вътрешната структура на Земята и как сеизмичната активност и магнитното поле влияят върху поведението на ядрото.

Конвенционалните модели предполагат, че ядрото на Земята се върти по същата ос като мантията, благодарение на равномерното разпределение на плътността в двата слоя.

"Въпреки това, резултатите от свободното трептене на Земята (естествените трептения на Земята като цяло) показват, че структурите на плътността на вътрешността на Земята са силно хетерогенни, така че това предположение не е реалистично", заявява съавторът Хао Динг, декан на катедрата по геофизика в Университетът Ухан в Китай, пред Phys.org.

"Това предполага потенциален диференциален ъгъл на въртене на изток на вътрешното ядро от по-малко от 1 градус и несъответствие в осите на симетрия на граничния слой долна мантия/ядро-мантия с горната мантия", казва Динг.

Констатациите предизвикват начина, по който разбираме движението на отделните слоеве на Земята.

Там, където вътрешното ядро среща околните слоеве, има забележима промяна в плътността, което кара ядрото на Земята да се клати периодично.

Изследването може да има и някои по-широкообхватни последици. Наклонът между вътрешното ядро и мантията "може също да доведе до известна промяна във формата на течното ядро, което води до промяна в движението на течността и съответна промяна в геомагнитното поле", каза Динг пред Phys.org.