Учени разработиха маска за проверка на здравословното състояние чрез анализ на дъха
Тя може да се използва като по-евтина алтернатива на електронните дрегери
Много хора все още редовно носят маски заради циркулиращи вируси, дихателни проблеми или замърсяване на въздуха. Водени от тази идея, учени от САЩ са разработили маска, която проверява здравословното състояние на носещия я човек, като анализира дъха му, съобщава NewAtlas, цитиран от БТА.
Създадена от професор Вей Гао и колегите му от Калифорнийския технологичен институт, маската EBCare (Exhaled Breath Condensate) е предназначена за наблюдение на респираторни заболявания, включително ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест), астма и инфекции след КОВИД-19. Според разработчиците й тя може да намери и редица допълнителни приложения.
За разлика от други подобни "умни" продукти за наблюдение на здравето, новата маска не проследява характеристики като скорост, температура или влажността на дишането на носещия я човек. Вместо това тя се фокусира върху идентифицирането на "издайнически" химикали в издишания въздух, предоставяйки данни за нивата на тези биомаркери.
Когато потребителят издишва, влажният му дъх се охлажда чрез интегрирана система. В резултат на това водните капки в дъха се кондензират в течна форма.
Течността след това се изтегля в серия от микрофлуидни канали, които я пренасят надолу към резервоар. Намиращите се в него сензори анализират течността, като всеки е настроен да открива определен химикал. Сензорните данни се предават безжично към приложение на смартфона на потребителя, което показва резултатите в реално време.
В тестове с пациенти с астма и ХОББ маската EBCare точно открива нивата на издишания нитрит - съединение, свързано с възпаление на дихателните пътища. Тя също така успешно измерва нивата на издишания амоний, съответстващи на тези на уреята в кръвта, чиито повишени нива са индикатор за проблеми с бъбреците.
Маската освен това е в състояние да установи с точност нивата на алкохол в кръвта чрез издишания въздух, което предполага, че тя може да се използва като по-евтина алтернатива на електронните дрегери.
"Тези първоначални проучвания представляват доказателство на концепция. Искаме да разширим технологията, за да включим различни маркери, свързани с различни здравословни състояния. Това е основа за създаването на маска, която функционира като гъвкава обща платформа за мониторинг на здравето", казват изследователите.