Учени с теория за "суперструктури" на океанското дъно
Образуването ѝ не е довело до мащабно изчезване на видовете
Масивна "суперструктура" от магматична скала, която се крие под повърхността на Тихия океан, източно от Соломоновите острови, отдавна озадачава учените. Формацията, наречена Меланезийско гранично плато, която се простира на площ от 1600 на 300 км. Предполага, че е била формирана преди около 100 милиона години и все още расте до ден днешен.
Но сега, както съобщава Live Science, изследователите може да са разбрали как подводното плато е започнало да се образувало през периода Креда.
Нова статия, публикувана в списание Earth and Planetary Science Letters, предполага, че платото е резултат не само от един, а от "четири различни епизода" на вулканизъм. Това го прави значително различен от други големи структури, които са резултат само от един епизод.
Ефектите, които тези епизоди имат върху планетата, могат да бъдат опустошителни - някои дори са свързани с драстични промени в климата, предизвикващи масови изчезвания.
Но това вероятно не е случаят с Меланезийското гранично плато, където неговите слоеве от магмени скали изглежда са били изграждани за продължителни периоди.
"Има някои особености в Тихоокеанския басейн, където [учените] имат само една проба и изглежда като много голямо масивно единично събитие", каза водещият автор и геологът от Лас Вегас Кевин Конрад за Live Science. "Понякога, когато пробваме тези характеристики в детайли, осъзнаваме, че те всъщност са изградени върху множество импулси в продължение на десетки милиони години и не биха имали значително въздействие върху околната среда."