Учените са заинтригувани от големи тъмни форми, появяващи се на повърхността на Юпитер
Те са причинени от "магнитни торнада"
Изследователи са наблюдавали мистериозни "тъмни овали", всеки от които приблизително с размерите на Земята, появяващи се в полярните региони на Юпитер в ултравиолетовия спектър.
Газовият гигант има изключително мощно магнитно поле, за което учените смятат, че може да е причина за това странно явление.
Според ново изследване, публикувано в списание Nature Astronomy, екип учени, подкрепен от НАСА, е заключил, че смущенията във високите слоеве на атмосферата на планетата може да причиняват появата на тези тъмни петна при наблюдения в ултравиолетовия спектър.
Докато овали са били забелязани за първи път чрез наблюдения на космическия телескоп "Хъбъл" в края на 90-те години, екипът твърди, че може би е открил причината за тяхното появяване: те предполагат, че "магнитни торнада" в горните слоеве на атмосферата могат да раздвижват стратосферния смог, водейки до формирането на тези необичайни черти близо до северния и южния полюс на Юпитер.
Тези овали изглеждат тъмни в UV наблюденията, направени от "Хъбъл" като част от проекта Outer Planet Atmospheres Legacy (OPAL), защото поглъщат повече ултравиолетова светлина в сравнение с околната среда.
Феноменът вероятно не се ограничава само до горните слоеве на атмосферата на планетата. Съществуването на овали предполага, че силни сили действат и дълбоко в атмосферата на Юпитер, изтъкват изследователите.
"Още в първите два месеца осъзнахме, че тези изображения от OPAL са като златна мина и много бързо успях да създам анализен инструмент, който да обработи всички изображения, за да видим какво ще получим," заяви Трой Цубота, студент в UC Berkeley и съавтор на изследването.
Цубота и неговите сътрудници предполагат, че най-дълбоката точка на тези вихри в йоносферата на планетата може да раздвижва "мъглата" в атмосферата на Юпитер и да я изпраща нагоре, подобно на торнадо, което води до формирането на овали за около месец, преди да се разпръснат.
"Мъглата в тъмните овали е 50 пъти по-гъста от типичната концентрация," отбелязва съавторът проф. Си Джан, специалист по планетарни науки в UC Santa Cruz. "Това предполага, че тя вероятно се образува поради динамиката на вихрите, а не в резултат на химически реакции, предизвикани от високоенергийни частици от горната атмосфера."
Екипът се надява да хвърли повече светлина върху това как атмосферната динамика се различава между Земята и Юпитер.
"Например, една от големите неизвестни при прогнозиране на климатичните промени е разбирането на това как аерозолите — малки частици в атмосферата — се образуват и как се държат," добавя Джан. "Юпитер ни предлага напълно различна перспектива, при която магнитните полета и атмосферните слоеве взаимодействат по начини, които не изпитваме тук."