Учените установиха защо броят на сперматозоидите намалява
Цигарите, замърсеният въздух и пестицидите са един от основните фактори
Репродуктивният капацитет на мъжете е намалял драстично през последните десетилетия. Броя на сперматозоидите е паднал с около 62% в периода между 1973 и 2018 г. Темпът на спад се е увеличил повече от два пъти от 2000 г. насам. Нов анализ на хиляди проучвания разкри факторите, които може да са допринесли за това, предава EuroNews.
Замърсяването, тютюнопушенето, възрастта и някои здравословни състояния имат най-голям ефект, твърди мащабно изследване на Университета Земелвайс в Унгария.
Екипът е анализирал данните от близо 27 000 изследвания, за да стигне до изводите си. Проучванията датират в периода от 2003 г. до 2021 г. и обхващат най-вече Европа, САЩ и Азия.
"Въз основа на предишни изследвания очаквахме, че качеството на сперматозоидите започва да се влошава значително след 40-годишна възраст, но нашият мета-анализ предполага, че тази възраст може да е много по-висока", каза д-р Анет Сабо, съавтор на изследването.
Проучванията показват, че пушенето може да увеличи фрагментацията на ДНК средно с 9,19 процента в сравнение с непушачите. Така пушенето е един от основните фактори за влошеното количество на сперматозоиди.
Алкохолът и телесното тегло не са имали клинично значима роля и влияят в по-малък мащаб.
Замърсяването на въздуха обаче е един от основните фактори. Това става ясно от две анализирани проучвания. Първото обхваща регион в Италия с особено високо замърсяване на околната среда, докато второто обхваща група регулировчици и пътни полицаи, работещи в голям трафик.
Замърсяването на въздуха, излагането на пестициди или инсектициди, повишават фрагментацията на ДНК на сперматозоидите средно с 9,68 процента.
Определени здравословни проблеми също се оказаха фактор, като могат да повишат фрагментацията на ДНК с между 10 и 13 процента.
Експертите добавят, че отказването от пушенето, достатъчно движение или по-здравословното хранене може да бъде добро начало за хората, които планират да имат дете.
Разработката е публикувана в списание Reproductive Biology and Endocrinology.