Когато медузата Turritopsis dohrnii остарее или се повреди, видът може да избегне смъртта, като се върне към стадий на бебешки полип. Индивидът абсорбира отново пипалата си и се връща до стадии на петно от недиференцирани клетки.
Оттук нататък полипа може да отново да се развие във здрава възрастна медуза. Възможно е полипа да произведе повече от един индивид, като всички създадени бройки ще са генетични копия на първата медуза.
Експерименти с безсмъртни медузи, държани в лабораторията, показали, че те могат да регресират в стадий на полип и да започнат живот отново до 10 пъти за две години.
Безсмъртното желе е единственият известен вид, който може да се подмлади след сексуално размножаване, което го прави "биологично безсмъртен".
Въпреки че се смята, че видът произхожда от Средиземно море, сега той е изобилен във всеки океан по света.
През 2022 г. геномно изследване на рода идентифицира не по-малко от хиляда гени, свързани със стареенето и възстановяването на ДНК. Ако учените успеят да разберат кои гени присъстват или липсват в безсмъртната медуза в сравнение с нейните роднини, това може да разкрие клетъчните механизми зад нейния вечен живот.
Засега учените са открили, че специализираните клетки на медузата по някакъв начин се препрограмират и могат да обръщат стареенето.
Изследването на безсмъртните медузи са част от различните инициативи за изследвания свързани с удължаване на човешкия живот и постигането на безсмъртие.