Японският лунен модул SLIM е кацнал на 55 метра от целта си
SLIM е успял да направи снимки на Луната
Малкият японски космически модул SLIM е кацнал на Луната на около 55 метра от целта си, т.е. с много висока степен на точност, предаде АФП, позовавайки се на японската космическа агенция ДЖАКСА.
Това означава, че целта космическият апарат да кацне на по-малко от 100 метра от целта си, в сравнение с няколкото километра като цяло за лунни мисии, е постигната.
ДЖАКСА също така публикува и първите изображения от кацането на Луната, което представлява безпрецедентен подвиг за Япония. Страната стана петата в света след САЩ, бившия СССР, Китай и Индия, осъществила успешно кацане на естествения спътник на Земята.
Постижението на Япония обаче беше съпътствано от сериозен недостатък - SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) изпитва проблем със слънчевите си панели, което принуди японската космическа агенция да изключи захранването му по-малко от три часа след кацането, за да запази батериите му за евентуално рестартиране на по-късен етап.
ДЖАКСА вярва, че е възможно слънчевите панели на SLIM да заработят отново, когато ъгълът на Слънцето на мястото на кацането му на Луната се промени.
SLIM се прилуни в малък кратер с диаметър по-малък от 300 метра и освободи успешно двата си мини-роувъра, предназначени да извършват анализи на слабо проучени скали, идващи от вътрешната структура на Луната (лунната мантия).
Модулът SLIM е успял да заснеме минерали на повърхността на Луната веднага след кацането с помощта на специална спектроскопична камера. Тя е снимала в продължение на 15 минути. След това работата й е била преустановена, тъй като устройството не разполага с функциониращи слънчеви батерии и получава енергия от вграден акумулатор, чието ниво на заряд е 12 процента. Освен това е съществувал риск от прегряването му.
В резултат на това вместо планираните 333 снимки, са направени 257. Тъй като от тях се получава изображение във вид на мозайка, има области, които не са могли да бъдат заснети.
Ако ДЖАКСА успее да възстанови захранването на модула, спектроскопичната камера ще се включи отново.
Модулът SLIM с височина 2,4 метра и тегло 200 килограма е предназначен да изучава кратерите и релефа на Луната с помощта на технологии, подобни на тези, използвани в системите за разпознаване на лица. Апаратът е оборудван със специална камера, която може да измерва съдържанието на желязо и други елементи в скалите на лунната повърхност.
Данните, получени от SLIM, се очаква да бъдат използвани по-специално като част от лунната програма "Артемис" ("Артемида") на НАСА.
Японският модул беше оборудван и с два малки робота. Планирано е всеки от тях да използва собствена широкоъгълна камера, за да прави снимки след кацането. Роботът LEV-1 с височина 30 сантиметра използва пружини за придвижване. Той действа и като устройство за записване и предаване на данни обратно на Земята. Роботът LEV-2 е с форма на топка с диаметър около 8 сантиметра и тежи 250 грама.
SLIM беше изстрелян на 7 септември миналата година от космодрума "Танегашима". Първоначално Япония планираше да изпрати модула на Луната през май 2023 г., но графикът беше отложен поради неуспешното изстрелване на новата тежка ракета-носител H3.
Първите два опита на Япония да кацне на естествения спътник на Земята се провалиха. През 2022 г. сондата "Омотенаши" на борда на американската мисия "Артемис 1" претърпя фатален отказ на батериите малко след отделянето й в космоса. През април 2023 г. лунният модул на японската частна стартъп компания айСпейс се разби в повърхността на Луната, след като пропусна етапа на плавно спускане.